13 obserwujących
305 notek
322k odsłony
652 odsłony

Dlaczego rząd chce, aby Polacy się szczepili przeciw grypie sezonowej?

Wykop Skomentuj11

Rzad twierdzi, że powszechne szczepienie przeciw grypie ułatwi służbie zdrowia rozpoznanie chorych na covid-19. Założenie rządu jest takie, że osoba zaszczepiona, ma mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na grypę niż nie zaszczepiona i w związku z tym, poprzez eliminację ułatwi to służbie zdrowia diagnostykę i wykrycie chorych na covid-19. Najłatwiej założenie rządu zrozumieć na przykładzie :
Przykład :
Dzwoni pacjent na infolinię. Ma kaszel, katar i temperaturę 38 stopni. Lekarz pyta się go czy zaszczepił się przeciw grypie. Pacjent odpowiada, że tak. W tym momencie -ponieważ pacjent się zaszczepił- według rządu dla lekarza ma być to istotna informacja do postawienia diagnozy i ewentualnym wyeliminowaniu grypy jako przyczyny choroby. Niestety, założenie rządu nie końca wydaje się być słuszne.

1. Po pierwsze nie ma wiarygodnych badań, potwierdzających skuteczność szczepionki u osób powyżej 65 roku życia. Powszechna opinia ekspertów jest taka, że z powodu słabszego systemu immunologicznego u osób starszych standardowa szczepionka może być mało lub zupełnie nieskuteczna. Natomiast jak każda szczepionka może powodować skutki uboczne ( jak np. wysoka temperatura, stany zapalne, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie) i w ten sposób osłabić odporność u osób starszych, zwiększając w ten sposób ich podatność na zachorowanie na choroby (w tym również grypę i covid-19).
2. Po drugie, według amerykańskiej instytucji CDC, średnia skuteczność szczepionki przeciw grypie sezonowej z ostatnich 16 lat wynosi ok. 40%. Wielu naukowców podważa te dane, gdyż nie zostały one uzyskane w wyniku uznanych metod naukowych w postaci badań klinicznych, ale statystycznych. W związku z tym wydaje się żaden lekarz na podstawie informacji o szczepieniu nie powinien wykluczyć możliwości zachorowania na grypę.
 
W związku z powyższym fakt zaszczepienia przeciw grypie w kontekście ułatwienia zdiagnozowania covid-19 wydaje się nie mieć istotnego znaczenia.Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo