Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska udzieliła wywiadu portalowi wPolityce.pl po spotkaniu Platformy Oburzonych, które odbyło się w Stoczni Gdańskiej w sobotę 16 marca. Pani doktor bardzo interesująco wypowiada się między innymi na temat tak forsowanych przez Kukiza JOW-ów oraz finansowania partii politycznych.
Polecam fragmenty wywiadu
wPolityce.pl: czy Jednomandatowe Okręgi Wyborcze są remedium na problemy polskiej polityki?
Barbara Fedyszak-Radziejowska: to taki kolejny złoty środek, który niczego nie rozwiązuje, ale tworzy mocne złudzenia. Jednomandatowe okręgi wyborcze mają być sposobem na walkę z partiami i ich liderami. Tymczasem nie ma demokracji bez partii politycznych. Wiem, jak to zabrzmi, ale autentyczne, niezbyt liczne partie polityczne są wielkim dobrem. Tylko one gwarantują demokrację. Trzeba to dobrze zrobić, a nie wylewać niedanego dziecka z kąpielą. Dwie, góra trzy dobrze skonstruowane, różniące się programem, elitami, nie „zblatane ze sobą” i autentycznie rywalizujące partie to jedyna droga. Taki mechanizm zapewnia wolności obywatelskie, pluralistyczne media i pluralistyczny w swoich politycznych sympatiach biznes. .
wPolityce.pl: czy główną wadą JOW jest to, że pojawi się wówczas niebezpieczeństwo, iż do Parlamentu będę wchodzili osoby takie jak Aleksander Gawronik, czy Henryk Stokłosa?
BF-R: głównym problemem jest to, że jeśli w Sejmie znajdą się pojedyncze, osadzone tylko w lokalnym środowisku osoby, to taka zbiorowość nie będzie w stanie dać stabilnego poparcia żadnemu rządowi. W praktyce i tak rywalizować będą wydelegowani w teren przedstawiciele partii.
To prawda, że w tym mechanizmie istnieje szansa, że kandydaci z JOW będą musieli bardziej liczyć się z lokalnymi środowiskami a szefowie partii będą musieli wystawiać cenionych w terenie kandydatów. Ale prawda jest taka, że i dzisiaj możemy skreślać” jedynkę” i wybrać kogoś z dalszych miejsc. Wystarczy, by wyborcy poważnie potraktowali wybory i glosowali na osoby, a nie na listę.
Nie wyobrażam sobie Sejmu złożonego z przedstawicieli lokalnych wspólnot wybieranych za popularność samorządową i gospodarczą do Parlamentu. Bo oni muszą mieć wspólny program i wyłonić rząd. A tego bez partii zrobić się nie da i żadne JOW na to nie pomogą. Nie ma np. 113 sposobów na rozwiązanie problemów rolnictwa, LOTu, czy bezrobocia. Mniej więcej wiadomo, że chodzi o „mniej państwa” lub „więcej państwa”, o patriotyzm gospodarczy, lub globalny wolny rynek. Możliwe rozwiązania oscylują wokół poglądów konserwatywno-chadeckich, lewicowo-liberalnych i w nich poruszają się zwykle wyborcy. Koalicje wielu partii są źródłem patologii i jałowych kompromisów. Nie ma 17 sposobów na podjęcie decyzji o wejściu lub nie wejściu do paktu fiskalnego. U podstaw tej decyzji tkwi w gruncie rzeczy wybór takich wartości jak suwerenność, interes własnego narodu, wizja Unii Europejskiej i lokalizacja centrum decyzyjnego w sprawie własnej waluty w Warszawie, a nie w Brukseli.
To złudzenie, że JOW rozwiążą ten problem lepiej, niż partie polityczne. Polską rządzi partia władzy, a nie programu, co jest źródłem uzasadnionej frustracji. I zastanawiam się, na ile te frustracje rządzą naszym rozumem i czy są „przypadkowym” rezultatem fatalnego kształtu debaty publicznej. Jesteśmy uczuleni na polityków, bo kształtują ich i reklamują dość durnowate media.
wPolityce.pl: czy finansowanie partii politycznych z budżetu jest najlepszym rozwiązaniem dla Polski? Niektórzy twierdzą, że betonuje to polską scenę polityczną.
BF-R: nie mam cienia wątpliwości, że finansowanie partii z budżetu jest dobrym pomysłem. W postkomunistycznych krajach z politycznym biznesem to jedyny sposób na ograniczenie korupcji politycznej. A co do zabetonowania sceny politycznej, powiem to wprost: zabetonowanie sceny politycznej jest funkcjonalne. Łatwiej nam będzie doprowadzić do racjonalizacji programowej partii już istniejących, niż tworzenie wszystkiego od nowa. Politycy wymagają przetestowania, muszą mieć jakąś uzasadnioną legitymizację swojej wiarygodności.
Ja się pytam: jakie argumenty stoją za małymi partyjkami? Że jej liderzy byli wcześniej w PiS, w PO lub w SLD? Ten sam problem dotyczy projektu tworzenia ruchu narodowego. Czy na sugerowany kryzys tożsamości narodowej w jakimś segmencie naszego społeczeństwa trzeba powoływać partię narodową, a na biedę dzieci, np. partię Lewica Dzieciom? Partie jako marketingowe produkty to nie lekarstwo na demokrację. Młodzi, nowi, wykształceni z wielkich miast to za mało. Za kolejne 10 lat uznamy, ze nie zdali egzaminu i zaczniemy znów od początku?Jak długo jeszcze będziemy bawić się w politykę jak małe dzieci?
Panowie Kukiz i Duda, lepiej mniej kłapać dziobami, a więcej słuchać mądrych ludzi.
Cały wywiad tu:
http://wpolityce.pl/wydarzenia/49333-nasz-wywiad-dr-fedyszak-radziejowska-polska-rzadzi-partia-wladzy-a-nie-programu-co-jest-zrodlem-uzasadnionej-frustracji
Inne tematy w dziale Rozmaitości