103 obserwujących
433 notki
770k odsłon
1163 odsłony

Generałowie Niepodległej (X)

Wykop Skomentuj4

imageStraty polskiej generalicji, cd.

31. Franciszek Józef Sikorski (51 lat)
Generał Brygady Wojska Polskiego.
Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – trzykrotnie.

imageDziałał w Związku Walki Czynnej i w Związku Strzeleckim. Ukończył wyższy kurs szkoły oficerskiej w 1912. W czasie I wojny światowej w Legionach Polskich – dowódca batalionu, a potem pułku piechoty. Od stycznia 1918 dowódca Okręgu Lwów Polskiej Organizacji Wojskowej.

W Wojsku Polskim od listopada 1918 dowódca pułku 4 Dywizji Strzelców Polskich. Od 1919 dowódca brygady piechoty. W 1920 walczył z bolszewikami, najpierw na Froncie Północnym, potem w bitwie warszawskiej na polach Radzymina, a następnie w walkach pościgowych w Małopolscy Wschodniej. Wyróżnił się bohatersko dowodząc brygadą w walkach.

Po wojnie na kursie doskonalącym w Wyższej Szkole Wojennej. Od 1921 na stanowiskach dowódczych w piechocie. Od 1926 dowódca 9 Dywizji Piechoty. Od 1933 w stanie spoczynku. Zamieszkał w Warszawie.

We wrześniu w 1939 udał się do Lwowa. Zameldował się do dyspozycji dowództwa Frontu Południowego. 12.09. objął Dowództwo Grupy Obrony Lwowa, skutecznie odpierał ataki niemieckie i sowieckie.

Po kapitulacji miasta przed Sowietami, wbrew gwarancjom wyjazdu za granicę, został wraz z innymi oficerami aresztowany i uwięziony w obozie w Starobielsku, a następnie w kwietniu 1940 zamordowany w Charkowie.

Żonę Generała i Jego bliskich Sowieci deportowali do Kazachstanu.

32. Leonard Skierski (74 lata)
Generał Dywizji Wojska Polskiego.
Virtuti Militari kl. IV i V, Krzyż Walecznych – czterokrotnie.

imageSłużył w armii rosyjskiej, absolwent Michajłowskiej Szkoły Oficerskiej Artylerii. W czasie I wojny światowej wyróżnił się w boju dowodząc jednostkami artylerii. od 1917 inspektor artylerii korpusu, generał. Stworzył Stowarzyszenie Żołnierzy Polskich i dążył do zorganizowania Korpusu Polskiego w Rosji. Został aresztowany przez bolszewików i osadzony w więzieniu w Kijowie. Zbiegł z więzienia i walczył po stronie Białych.

Następnie przedostał się do Polski. Został dowódcą 7. Dywizji Piechoty przy granicy śląskiej. Następnie dowodząc 1. Dywizją Strzelców Polskich walczył na Wołyniu. W wyprawie kijowskiej dowodził 4. Dywizją Piechoty w 3. Armii generała Śmigłego-Rydza. Zdobył ważne dla powodzenia operacji miasto Korosteń. Dowodził Grupą Operacyjną na froncie litewsko-białoruskim w czasie ofensywy bolszewickiej. Na tym stanowisku dał dowód swego wojskowego talentu. W lipcu 1920 powierzono mu dowództwo 4. Armii, która otrzymała kluczowe zadanie w ramach kontruderzenia na napierających na Warszawę bolszewików. Dowodzona przez niego 4. Armia walnie przyczyniła się do zwycięstwa strony polskiej w wojnie, zwłaszcza w bitwie nad Niemnem.

Po wojnie Generał został inspektorem armii w Toruniu, a następnie w Warszawie. W 1931 przeszedł w stan spoczynku. Oddał się działalności w stowarzyszeniach Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (był ewangelikiem). W 1936 został on wybrany przewodniczącym Synodu Kościoła Ewangelickiego.

Wybuch wojny we wrześniu 1939 r. zastał Generała na Kresach Wschodnich RP. Został aresztowany przez NKWD i osadzony w obozie w Starobielsku. W kwietniu 1940 roku wraz z innymi polskimi oficerami został zamordowany w Charkowie.

Generał był najprawdopodobniej najstarszym polskim jeńcem zamordowanym w ramach zbrodni katyńskiej.

33. Piotr Skuratowicz (49 lat)
Generał Brygady Wojska Polskiego.
Virtuti Militari

imageSłużył w armii rosyjskiej, walczył na frontach I wojny światowej. W 1916 przeszedł do lotnictwa. W 1918 w I Korpusie Polskim w Rosji. Po kapitulacji Korpusu w 1918 przedostał się samolotem do Murmańska, a następnie przez Anglię do Francji. Wstąpił do armii gen. Józefa Hallera powrócił z nią w 1919 do Polski.

W WP pełnił służbę w pułku strzelców konnych. Na wojnie z bolszewikami dowodził z wielkim powadzeniem zagonami kawaleryjskimi zadając duże straty Armii Czerwonej.

Po wojnie jeden z najwybitniejszych wykładowców Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, gdzie wprowadził wiele nowoczesnych rozwiązań w kształceniu podchorążych. W 1929 został dowódca pułku strzelców konnych, a w 1932 dowódcą Brygady Kawalerii w Ostrołęce. W latach 1937-1939 szef Departamentu Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Podczas kampanii polskiej 1939 dowodził grupą operacyjną “Dubno”. Po agresji sowieckiej 17.09.1939 zatrzymany przez NKWD i wywieziony do obozu w Starobielsku. Był przetrzymywany w nieludzkich warunkach do kwietnia 1940. Od 5 kwietnia do 12 maja 1940 roku w siedzibie NKWD w Charkowie wymordowano 3739 jeńców z obozu starobielskiego. Wśród nich także generała Skuratowicza.

34. Mieczysław Smorawiński (47 lat)
Generał Brygady Wojska Polskiego.
Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – czterokrotnie.

imageW 1911 za działalność niepodległościową został skazany na 6 miesięcy więzienia i zesłany w głąb Rosji. Należał do Drużyn Strzeleckich, w 1914 ukończył kurs oficerski. W chwili wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo