Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
66
BLOG

WIĘZIEŃ NR 19685

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

Pod tym numerem kryje się nazwisko mojego dziadka, zamordowanego przez Niemców w Oświęcimiu (KL Auschwitz). Mam jeszcze wypis z Oświęcimia: „Polak, więzień polityczny”. Dziadek był zawodowym żołnierzem (oficer – wojna zastała go w stopniu porucznika). Dostał się do sowieckiej niewoli, z której uciekł i po przejściu na niemiecką stronę przystąpił, tak jak wielu jego kolegów, do konspiracji. Po niecałych dwóch latach został aresztowany. Mimo okrutnych tortur gestapo nic z niego nie wydusiło. Najlepszym na to dowodem było to, że wpisali mu jako zawód ostatnią przykrywkę – zakład szewski. Niemcy odesłali babci koszulę noszącą ślady tortur. Dowód „wyższej kultury” okupanta.
Takich historii w Polsce są miliony. Nie wyróżniają one specjalne żadnej rodziny, bo stały się częścią pamięci całego narodu. Wszystkich Polaków chcieli wymordować, a tych, którym jakiś czas pozwolono żyć, chciano uczynić niewolnikami. Nie da się zapłacić za sześć milionów istnień ludzkich, co szóstego obywatela Polski zabitego w czasie II wojny światowej. Nie da się, bo nie ma ceny za żadne ludzkie życie. Można było jednak ukarać zbrodniarzy i tego nie zrobiono. Wielu morderców uniknęło jakiejkolwiek kary, uniknęło nawet należnej im hańby.
Od lat 50. Niemcy prowadzili politykę przerzucania odpowiedzialności za swoje zbrodnie na Polaków. Izrael miał wsparcie USA, więc Niemcy znajdujące się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych nie mogły zlekceważyć jego roszczeń. Polska znalazła się w strefie okupowanej przez Sowietów. Moskwie nie było na rękę spłacanie polskich roszczeń, bo w pierwszej kolejności płacić musiałyby Niemcy Wschodnie, okupowane również przez Sowietów. Po drugie, Rosja była współwinna napadu na Polskę i mordów na Polakach i to mogłoby otworzyć kiedyś roszczenia wobec niej. Dlatego pozwolono Niemcom nie płacić. W efekcie najbardziej zniszczone państwo przez Niemcy nie dostało nic. Uzasadniając brak wypłat dla Polaków, nawet współcześni Niemcy posuwają się do rasizmu. Buta, którą wobec nas prezentują w tej i innych sprawach, najlepiej świadczy o tym, że w wielu z nich ciągle tkwi dziedzictwo hitleryzmu.
Skutkiem braku rozliczeń za II wojnę światową jest dzisiejsza wojna na Ukrainie. Putin jest przekonany, że podobnie jak Niemcom ujdzie mu ona bezkarnie. Zresztą to Niemcy umoż- liwiły Moskwie tę wojnę, finansując rosyjską armię. To Niemcy przez całe miesiące blokowały pomoc Ukrainie, a nakładały sankcje na Polskę, która najbardziej w Europie w tę pomoc się angażowała i angażuje.
Brak rozliczeń za stare zbrodnie powoduje, że pojawiają się nowe. Czas przerwać ten obłęd.


Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 35; 31.08.2022.

Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka