Blog
wróg ludu
Tomasz Sakiewicz
Tomasz Sakiewicz redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie
288 obserwujących 686 notek 1564123 odsłony
Tomasz Sakiewicz, 4 lipca 2018 r.

Polska ofensywa

433 10 0 A A AOstatnich kilkanaście dni obfitowało w wielkie międzynarodowe sukcesy Polski. Jest to efekt polityki ekipy Mateusza Morawieckiego, lidera obozu Jarosława Kaczyńskiego, ale też całej formacji Dobrej Zmiany, bo tu wielu ludzi przyczyniło się do potrójnego zwycięstwa Polski na arenie międzynarodowej.
Pierwszym z nich było jednoznaczne stanowisko Rady Europy w sprawie zwrotu wraku rządowego tupolewa. To zasługa kilku osób. Inicjatywę tę podjął jeszcze Adam Hofman, potem kontynuował ją Piotr Naimski. Sprawę na szczeblu dyplomatycznym dopiął Krzysztof Szczerski. Ale pewnie nie byłoby tak jednoznacznego stanowiska, gdyby nie raport badającej smoleńską tragedię podkomisji państwowej kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Na sukces złożył się wysiłek wielu osób, którzy w ważnej sprawie zagrali o ten sam cel.
Podobnie było z porozumieniem z Izraelem. Uważam je za największy od lat sukces polskiej dyplomacji, bo ewidentną klęskę przekuliśmy w duże korzyści dla naszego kraju. Ustawa o IPN w zamyśle miała bardzo pożyteczny cel: ochronę dobrego imienia Polski. Zapisy tego typu występowały w innych ustawach polskich i w innych krajach. Problem w tym, że przepisy karne w niej zawarte były niemożliwe do wyegzekwowania. Za to budziły opór na całym świecie. Trendem w cywilizowanych państwach jest odchodzenie od przepisów karnych na rzecz roszczeń na drodze cywilnej. I nie chodzi tu tylko o sprawy historyczne, lecz także o całą debatę publiczną. Nałożenie się na siebie uchwalenia ustawy zapowiadającej ostre sankcje karne w drażliwej sprawie, z uroczystościami w Oświęcimiu doprowadziło do eksplozji wzmacnianej przez rosyjską dyplomację i rosyjskie służby. Zarówno Polska, jak i Izrael znalazły się w pułapce gry Kremla. Ofiarą tej sytuacji stał się też interes geopolityczny USA, dla których oba państwa, pokłócone przez niezręczności przy ustawie, to najważniejsi sojusznicy. A więc sprawa uderzała w bezpieczeństwo Polski. Wyjściem było porozumienie z Izraelem. Polska zgodziła się na zmianę najbardziej drażniących przepisów w zamian za deklarację premiera Izraela potępiającego antypolonizm. Nigdy wcześniej takiej obietnicy nie uzyskaliśmy. To gigantyczny sukces rządu i osób w to zaangażowanych. Tym razem główne gratulacje należą się premierowi i jego ludziom. O reszcie kiedyś można będzie napisać, ale teraz za wcześnie.
I wreszcie sukces premiera na Radzie Europejskiej w sprawie imigrantów. Przywódcy państw UE przyjęli stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w tej najbardziej dzielącej Europę sprawie. To, co od dawna mówili Kaczyński i Orbán, stało się obowiązującym stanowiskiem Unii Europejskiej.
Wielu może kręcić nosem, że mogliśmy uzyskać jeszcze więcej. Tego nie wiem, ale osiągnęliśmy więcej niż kiedykolwiek i w sprawie Smoleńska, i w kwestiach polityki historycznej, i w temacie imigrantów. A to już nie tylko sukces, to wielka polska ofensywa.

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr 27/2018 data 04.07.2018

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl ur.31.12.1967. w latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekujacym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym kosnpiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujacych się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. wspólzałozyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @MIKKER Wypisuje Pan kompletne bzdury. Żaden Solorz niczego nam w programie nie zarzuca. A...
  • @PYZOL Nie wiem do Kogo Pani zwracała się z pytaniem o problemy techniczne. Generalnie staramy...
  • @Ufka Niestety nie było nawet cienia szansy. Próby załatwienia spotkania przez osoby zaufane...

Tematy w dziale Polityka