Układ Otwarty Układ Otwarty
542
BLOG

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy niszczą zdolność floty czarnomorskiej na Krymie

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
- Krym ma ogromne znaczenie dla Rosji. W obecnej chwili Ukraińcy dążą do wyłączenia systemów obrony przeciwlotniczej rosyjskiej armii, które są rozmieszczone na Krymie, poprzez ataki rakietowe lub dronowe. Jeśli Ukraińcom uda się częściowo unieszkodliwić te systemy, Rosjanie stracą zdolność do obrony swoich wojsk i baz morskich Floty Czarnomorskiej - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

- Obecnie efektywność systemów obrony przeciwlotniczej armii rosyjskiej wynosi około 40-45%. Oznacza to, że połowa rakiet wystrzeliwanych przez Ukraińców zostaje zestrzelona. Jeśli Ukraińcom uda się wyłączyć te systemy i zwiększyć swoją skuteczność, Flota Czarnomorska straci zdolność do operowania, co spowoduje, że praktycznie przestanie istnieć na Morzu Czarnym, ze względu na utratę baz. Bez bazy, okręt nie jest w stanie funkcjonować. Ukraińcy będą również mogli atakować bazy logistyczne bez większego ryzyka - zaznacza.

Wydaje się, że dopóki Rosjanie utrzymują obronę w okolicach Zaporoża, Ukraińcy nie będą stanowić bezpośredniego zagrożenia dla Krymu. Jednak, w sytuacji, gdyby Ukraińcom udało się przełamać obronę w rejonie Zaporoża, istnieje realna szansa na to, że będą mogli przeprowadzić uderzenie, korzystając z wojsk zbliżających się od północy oraz Dniepru, jednocześnie wykorzystując część wojsk desantowych. Krym mógłby wtedy stać się kluczowym elementem w dążeniu do zwycięstwa, na które prezydent Zełenski z pewnością liczy i które mogłoby przynieść perspektywę zakończenia konfliktu - ocenia gość Igora Janke.

Co wydarzyło się w ciągu tygodnia? Jak umocnione są drugie i trzecie rosyjskie linie obrony? Jak wyglądają ukraińskie operacje na zapleczu? Ile czasu ukraińscy piloci będą się szkolić? Jak wygląda sytuacja w regionie Kupiańska? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka