Układ Otwarty Układ Otwarty
300
BLOG

Ocieplenie USA-Chiny?

Układ Otwarty Układ Otwarty Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
- Pekin wyraźnie komunikował przez kilka ostatnich tygodni, że spotkanie to jest dla Chin ważne. To była przede wszystkim kwestia gospodarcza. Dotychczasowy model rozwoju ChRL się skończył, według mnie skończył się dobrą dekadę temu – mówi Michał Bogusz, ekspert OSW.

- Partia nie posiada planu nowego modelu gospodarczego. Konieczne byłoby oparcie go na wzroście konsumpcji wewnętrznej oraz przesunięciu znacznych funduszy, które dotychczas były inwestowane w gospodarkę, ale jednocześnie trafiały do klanów partyjnych, przyczyniając się do ich wzbogacenia. Właściwym krokiem byłoby udzielenie ludziom dostępu do tych pieniędzy, co z kolei skłoniłoby ich do zwiększenia poziomu konsumpcji. Jednak taka zmiana jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Aktualny model oparty jest głównie na znaczących inwestycjach infrastrukturalnych, które przestają generować realne dochody, a jedynie sztucznie napędzają PKB – podkreśla. 

Obecnie Pekin kieruje się strategią polegającą na inwestowaniu środków w rozwój mocy produkcyjnych. To oznacza, że Chiny będą dążyły do zwiększenia eksportu. Udział i rola eksportu w chińskiej gospodarce będą wzrastały. Jednak, aby zrealizować ten plan, konieczne jest uspokojenie sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza z uwagi na to, że Zachód ma być głównym odbiorcą chińskich towarów. Państwa rozwijające się nie posiadają wystarczająco rozbudowanych rynków, aby obsłużyć większość przepływu towarowego z Chin. Dlatego też Pekin musi ustabilizować relacje ze Stanami Zjednoczonymi, aby Zachód mógł kontynuować konsumpcję chińskich produktów. Jednak w dłuższej perspektywie, zdaniem Michała Bogusza, to podejście może nie przetrwać. Traktuje to jako rozwiązanie tymczasowe, sugerując, że Xi Jinping może zyskać jedynie 2-3 lata przed koniecznością poważnego rozwiązania sytuacji gospodarczej w kraju.

Czy wizyta Xi w USA jest sygnałem politycznym? Czy ta wizyta zbliżyła oba kraje? Na czym zależało obu stronom? Co chciał osiągnąć Xi Jinping? Co chciał zyskać Biden? Co oznaczała kolacja amerykańskiego biznesu z przywódcą Chin? Czy relacje chińsko-amerykańskie będą stabilniejsze?  Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka