Układ Otwarty Układ Otwarty
241
BLOG

Jak zabezpieczyć potrzeby Wojska Polskiego?

Układ Otwarty Układ Otwarty Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
- Jeśli przyjrzymy się całemu procesowi produkcji amunicji, zauważymy, że nie sprowadza się on jedynie do wytworzenia korpusu, samego pocisku oraz wypełnienia go trotylem. W tym obszarze Polska ma podstawowe braki. Nie posiadamy zdolności produkcyjnej nitrocelulozy, niezbędnej do ładunków miotających. Obecnie na rynku trwa walka o nitrocelulozę – mówi Mariusz Cielma, redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej.

- Podejmowano próby produkcji nowoczesnych prochów wielobazowych, opartych na kompozycji z kilku składników. Na przykład, program śmigłowca Caracal, który został zaniechany, zakładał przekazanie Polsce tych technologii poprzez transfer technologiczny i wsparcie przemysłowe. Możemy sobie nie zdawać sprawy jak pewne decyzje skutkowały, tym że na innym obszarze naszej zbrojeniówki czegoś nie otrzymaliśmy – zaznacza Cielma.

Mariusz Cielma podkreśla, że naszym partnerem strategicznym przy amunicji 155 mm byli Słowacy i w praktyce zapalniki do amunicji robimy na licencji słowackiej. Zaznacza, że jeszcze jest daleko do tego, aby te komponenty zostały spolonizowane.  

- Jeśli ktoś ma zamiar zaspokajać potrzeby Wojska Polskiego, konieczne jest inwestowanie w nowe linie produkcyjne w tych zakładach. W przypadku ładunków miotających stoimy w impasie. W zasadzie nie podejmujemy żadnych działań, mimo że są to kluczowe elementy. Jeśli rozłożymy hasło "amunicja" na poszczególne składniki, zauważymy, że choć jesteśmy dobrymi producentami na przykład trotylu - spółka Nitro-Chem produkuje 1000 ton trotylu i jest kluczowym dostawcą, na przykład dla Amerykanów - to jednak nasze możliwości wytwarzania ładunków miotających czy nawet produkcji skorup do pocisków są ograniczone – twierdzi.

- Dlatego też wspomniane przez PGZ 2 miliardy złotych są istotne, i nie ma sensu polegać jedynie na programach unijnych, które rozdzielają 500 milionów na 30 krajów. Trzeba jasno powiedzieć, że są potentaci na rynku, którzy prawdopodobnie zgarną większą część tych funduszy z różnych powodów, zarówno obiektywnych, jak i mniej obiektywnych. Musimy rozwiązać te problemy samodzielnie, jest to kwestia kilku lat – zaznacza redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego: 

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo