- Nie ma wśród Kościoła zgody, w jakim kierunku powinien on zmierzać i które miejsce powinno być uznane za szczególnie ważne. Panuje jednak przekonanie, że należy utrzymać jedność Kościoła, który zaczyna się coraz bardziej różnić. Kościół w Europie, Ameryce czy Afryce to już właściwie nie to samo - mówi Łukasz Jasina.
Wielkimi krokami zbliża się moment, który może na nowo zdefiniować przyszłość Kościoła katolickiego. Kto zostanie następcą papieża Franciszka? Jak wygląda dziś układ sił w Kościele? I dlaczego ten wybór będzie trudniejszy niż kiedykolwiek?
Franciszek dopuścił szeroką regionalizację i rozluźnił jedność interpretacyjną. Rzym pełni dziś bardziej rolę bardziej koordynacyjną niż centralną. Dlaczego wybór nowego papieża będzie tak trudny?
Kościół w Europie, Ameryce Południowej i Afryce to dziś bardzo różne instytucje – zarówno teologicznie, jak i kulturowo. Nie ma zgody co do tego, w którą stronę powinien podążać Kościół.
Choć Kościół afrykański ma wielu kandydatów i ogromną liczbę powołań, niesie też ze sobą poważne problemy społeczne i duszpasterskie. Zdaniem Jasiny, w 2025 roku wybór papieża z Afryki jest mało prawdopodobny.
Od Soboru Watykańskiego II Kościół balansuje na granicy rozłamu. Dziś zagrożenie tym, że jedność zostanie zerwana, jest większe niż w XVI wieku.
Więcej o tym na YouTube:
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Kultura