Refleksja na dziś
Blog jak blog. O wszystkim i o niczym
3 obserwujących
41 notek
21k odsłon
1217 odsłon

Norwegia osuwisko - czy to przez zmianę klimatu?

Wykop Skomentuj49

W Norwegii zdarzyła się tragedia  Ze względu na wielkie osuwisko ziemi zniszczonych jest kilka budynków, są osoby ranne i zaginione. 

Poprzednie takie zdarzenie miało miejsce koło czerwca. Zapewne osuwiska terenu zdarzają  się tam co jakiś czas, tyle że dotykają terenów niezabudowanych. Teraz w ciągu 6 m-cy mamy 2 takie przypadki (o tylu słyszałem). Ta informacja skojarzyła mi się z informacjami z Rosji, gdzie ze względu na wzrost temperatur zmniejsza się stabilność gruntu na terenach syberii co powoduje, że zagrożona jest np infrastuktura budowana na wiecznej zmarzlinie. Mówi się, że to mogło być jedną z przyczyn ostatniej katastrofy ekologicznej w Norylsku. 

Czy tragedia w Norwegii to jest jeden z widocznych skutków zmian klimatu? Czy takich zdarzeń będzie więcej? Covid w tym roku pokazał nam ludziom jak kruche mogą być podstawy naszej cywilizacji. Co przyniesie rok 2021? 

PS

Po wpuszczeniu notki doczytałem, że podobne tezy zostały pokazane w artykule w GW, ale wierzcie lub nie, nie był on dla mnie inspiracją. 

Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości