Stary Wiarus Stary Wiarus
369
BLOG

"Rozdawanie obywatelstwa" i opcja retaliacji wobec Izraela.

Stary Wiarus Stary Wiarus Polityka Obserwuj notkę 15Pan Krzysztof Bosak utrzymuje że RP "rozdaje obywatelstwo polskie" obywatelom Izraela.

Pan Bosak się myli. Osoby otrzymujące polskie paszporty za pośrednictwem polskiej placówki w Izraelu nie otrzymują obywatelstwa polskiego w ramach żadnego rozdawnictwa.

Ten sam stan rzeczy odnosi się do każdego kraju i każdej polskiej placówki.

Te osoby są pełnouprawnionymi obywatelami polskimi, pomimo częstego braku jakiegokolwiek związku z Polską, braku znajomości języka polskiego etc., i nie można im na gruncie obecnego prawa  odmówić polskich paszportów.

Jest to wynik (zamierzonej lub nie) zabójczej głupoty ustawodawców III RP którzy bezmyślnie (lub nie) przenieśli do bieżącej ustawy o obywatelstwie polskim, zasady ustanowione w gomułkowskiej ustawie o obywatelstwie polskim z 1962 roku.

W istniejącym obecnie stanie prawnym, obywatelstwo polskie uzyskane przez urodzenie z co najmniej jednego z rodziców z obywatelstwem polskim, jest dziedziczone w nieskończoność, bez ograniczenia czasowego lub liczby pokoleń. Obywatel polski może posiadać podwójne lub wielokrotne obywatelstwo.


Prawo II Rzeczypospolitej regulowało tę kwestię całkiem inaczej. Według ustawy o obywatelstwie państwa polskiego z 1920 roku, kto przyjmował obywatelstwo innego państwa, ten AUTOMATYCZNIE tracił polskie. W ten sposób nie istniał problem podwójnego obywatelstwa ani paszportów polskich wydawanych osobom nie mającym nic wspólnego z Polską.


I tu dochodzimy do miejsca, w którym jest pies pogrzebany w przedmiocie retaliacji wobec Izraela – zarazem skutecznej i uniemożliwiającej kontrę kartą antysemityzmu.


Po prostu przywróćmy stan prawny regulacji obywatelstwa polskiego z okresu II RP. Konieczna byłaby jedna prosta poprawka do ustawy o obywatelstwie polskim (Dz.U. 2012 poz. 161), znosząca możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa i przywracająca w tej mierze stan prawny z ustawy o obywatelstwie państwa polskiego z dn. 20 stycznia 1920 r. (Dz.U 1920 nr 7 poz. 44).

Odpada wtedy natychmiast problem podwójnego obywatelstwa, kwestionowania lojalności podwójnych obywateli, niekończące się dyskusje kto jest godny paszportu polskiego a kto nie.

Antysemityzmu nie da się nam zarzucić, bo zmiana będzie dotyczyć wszystkich Polaków z podwójnym obywatelstwem, a nie tylko osób z podwójnym obywatelstwem polskim i izraelskim.

Osoby, które podwójne obywatelstwo już mają, niech zdecydują w ciągu, powiedzmy, dwóch lat, które obywatelstwo wybierają. Regulacje przejściowe są prawnie trywialne.

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/935942,izrael-retaliacja


Efekt? Panika w Tel Avivie. Koniec z polskimi paszportami dającymi obywatelom Izraela mającym polskich przodków nieograniczony wjazd i prawo pracy w Unii Europejskiej. Ktoś chce paszport polski? Naturalnie, ale pod warunkiem zrzeczenia się posiadanego obywatelstwa Izraela (lub jakiegokolwiek innego państwa).


Zobacz także:
https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/935921,paszporty-z-tel-avivu
emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka