Blog
W Temacie Maci
Stary Wiarus
Stary Wiarus Nie posiadam konta Facebook
227 obserwujących 887 notek 1743103 odsłony
Stary Wiarus, 23 marca 2018 r.

Dziad kalwaryjski, czyli sarkazm profesora Dudka

514 15 0 A A A


W Salonie 24, w notce "Poseł Mularczyk nokautuje Wałęsę"

https://www.salon24.pl/u/antoni-dudek/853708,posel-mularczyk-nokautuje-walese"


p. Antoni Dudek, profesor nauk humanistycznych, historyk i politolog, chłoszcze swym ostrym piórem posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który jakoby pragnie zrujnować Niemcy, żądając od RFN fantastycznych i abstrakcyjnych sum reparacji wojennych. Ubawiony profesor nie szczędzi sarkazmu:


A zatem pan poseł aktualnie domaga się od RFN kwoty blisko 1,4 biliona USD.  Aby uzmysłowić Państwu patriotyczny rozmach roszczeń posła Mularczyka zauważę tylko, że jest to kwota stanowiąca mniej więcej 3,5-krotność obecnego budżetu Niemiec. Gdyby zatem jakiś niemiecki rząd, pod wpływem nieodpartej siły argumentów pana posła postanowił przeznaczyć na spłatę w/w roszczeń powiedzmy 5 proc. rocznego budżetu (czyli jakieś 20 mld USD rocznie), to już po 70 latach moglibyśmy uznać wzajemne rozliczenia za zakończone. Stąd moja sugestia o prawnukach ofiar, którzy zasilani comiesięcznymi przelewami z Niemiec, z pewnością zapewniliby posłowi Mularczykowi dożywotni mandat w Sejmie. A może i wybrali go na Prezydenta RP. Wszak przy takich kwotach, Lech Wałęsa ze swoimi 100 milionami (w dodatku starych złotych) z pamiętnej kampanii prezydenckiej w 1990r. to jakiś dziad kalwaryjski.


Szkoda tylko wielka, że fontanna profesorskiego dowcipu bije pod wiatr, a sarkazm pada w próżnię. Ostatnią ratę reparacji wojennych za I wojnę światową, orzeczonych w Traktacie Wersalskim w 1919 roku, w wysokości GBP 60m, Republika Federalna Niemiec wypłaciła ze swego budżetu państwa dnia 3 października 2010 roku, w 92 lata po zakończeniu wojny.


W czym zatem problem z ewentualnym wypłacaniem odszkodowań przez 70 lat?


Nota bene: Reparacje nałożone na Niemcy w Traktacie Wersalskim wynosiły początkowo 269 miliardów Reichsmarek w złocie (w 1919 roku, równowartość  około 100 000 ton złota) i zostały później zredukowane do 132 miliardów RM. 1 tona metryczna (1000 kg) złota, jest warta obecnie (po kursie złota na rynku spot na dzień dzisiejszy) niecałe 43 miliony USD

 https://www.moneymetals.com/precious-metals-charts/gold-price

Jeżeli poseł Mularczyk w istocie domaga się od Niemiec sumy 1,4 biliona (ang. 1.4 trillion) USD czyli 1,4 miliona milionów dolarów, to równowartość tej sumy w złocie wynosi około 32 000 ton kruszcu, czyli mniej niż jedną trzecią orzeczonej w Wersalu sumy reparacji niemieckich za I wojnę światową. 


http://www.dailymail.co.uk/news/article-1315869/Germany-end-World-War-One-reparations-92-years-59m-final-payment.html
http://www.bbc.com/news/world-europe-11442892
https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=130232809

Opublikowano: 23.03.2018 11:33. Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 11:35.
Autor: Stary Wiarus
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image
BACKUP: http://staryw.blogspot.com
NIE POSIADAM
KONTA FACEBOOK
"Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej." Władimir Władimirowicz Putin, 31.08.2009 Anglia kosztuje sprzedawcę jabłek na lokalnym rynku i fryzjerkę z obwoźnego salonu fryzjerskiego circa £50 na miesiąc, i w pakiecie dostaje się dwór, królową, broń atomową, coroczne „trooping the colour”, wyścigi w Ascot, BBC1, BBC2, BBC3, BBC4 plus kilka kanałów tematycznych i Borisa Johnsona (to tak z grubsza), w czasie gdy ich polskie odpowiedniki muszą wybecalować £250 (sic!) na likwidację armii, niemoc policji, opieszałość sądów, wszechobecną korupcję, kolesiostwo na uczelniach, słabość kapitałową polskich firm, powódź, Bronka z jego potomstwem, przyjaciół Putina i kuzynów Angeli, likwidację mediów publicznych, a na deser Palikota, twarz polskiego „liberalizmu”, szefa wiekopomnej komisji „Przyjazne Chamstwo”. Pięć razy więcej za wschodnią podróbkę państwa. Dużo. Rolex, 14.06.2010 POLONIA  BEZ  CENZURY   STARY  WIARUS  BACKUP               free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Jerzy Korytko  Za EUR 2000 miesięcznie we Francji żyje się zdecydowanie cienko. Koszt...
  • @Jerzy Korytko  Pan będzie tak wyrokował, jak Hermann Goering ("Kto jest Żydem, o tym...
  • @rodakzusa  Wariograf nie jest pewny na 100%, w większości krajów, oraz w wielu stanach USA,...

Tematy w dziale Polityka