Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda
180
BLOG

Co jest istotą strategii?

Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Książka płk Mariusza Fryca stanowi cenny wkład w rozwój współczesnych badań nad strategią i bezpieczeństwem. 

Gwałtowne przemiany jakich jesteśmy świadkami przesuwają akcenty w prowadzeniu konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych. W czasach szybko pojawiających się nowych zagrożeń, szczególnego znaczenia nabiera umiejętność tworzenia stabilnych planów i długofalowych doktryn. 

Dla sił zbrojnych bezspornie najważniejszym jest w tej sytuacji znalezienie odpowiedzi na pytania: 

✅ CO ROBIĆ, BY STRATEGIA STAŁA SIĘ ZWYCIĘSKA? 

✅ GDZIE KRYJĄ SIĘ ŹRÓDŁA PORAŻEK REALIZOWANYCH STRATEGII?

✅ JAK WYKORZYSTAĆ ASYMETRIĘ W TWORZENIU STRATEGICZNEJ PRZEWAGI?

W dylematy te bardzo dobrze wpisują się wnioski i wskazania zawarte w książce. 

Niepodważalnie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy poważnie myślą o tworzeniu strategii, jak i tych, którzy nie zamierzają być częścią czyjegoś planu. 

Książka do nabycia w księgarni Salon24: http://ksiegarnia.salon24.pl/ksiazka/sztuka-zwyciezania/


Szczególnego znaczenia, w czasach bardzo szybko pojawiających się nowych zagrożeń bezpieczeństwa, nabiera umiejętność tworzenia stabilnych planów i długofalowych doktryn. Jeszcze większe znaczenie, w dynamicznie zmieniającym się środowisku, ma umiejętność utrzymania inicjatywy. Natomiast dla sił zbrojnych, bezspornie, najważniejszym jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak zwyciężać w wielodomenowej operacji? W powyższe dylematy bardzo dobrze wpisują się wnioski i wskazania zawarte w „Sztuce zwyciężania …”. Bezspornie książka „must read” dla wszystkich, którzy poważnie myślą o tworzeniu strategii.


Generał broni Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych


Książka pułkownika Mariusza Fryca stanowi bardzo cenny wkład w rozwój współczesnych badań nad strategią i bezpieczeństwem. Gwałtowne przemiany technologiczne i społeczne, jakich jesteśmy świadkami, przesuwają akcenty w prowadzeniu konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych. Rosnąca rola informacji i psychologii we współczesnych konfliktach uwypukla rolę noosfery – przestrzeni mentalnej, kognitywnej człowieka, poszczególnych grup społecznych i całych społeczeństw. Autor w sposób bardzo rzetelny, a przy tym interesujący przybliżam czytelnikom zawiłości istoty współczesnych konfliktów.


dr Leszek Sykulski Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie


Powstała książka wyjątkowa, niezmiernie ważna, odważnie i twórczo podejmująca temat kluczowy dla niezwykłych i niepewnych czasów, w jakich żyjemy. Oryginalne, a zarazem głęboko analityczne ujęcie kwestii strategii, stanowi o wartości pracy Mariusza Fryca. „Sztuka zwyciężania” jest książką wyjątkową nie tylko w Polsce, ale śmiało może być porównywana z opracowaniami znajdującymi się w światowym obiegu. Motto przyjęte przez autora z Alvina Tofflera : „Jeśli nie masz własnej strategii, stajesz się częścią czyjejś strategii”, w pełni oddaje przesłanie, jakie wynika z lektury pracy Mariusza Fryca. Lektury obowiązkowej nie tylko dla decydentów i dowódców, ale tych wszystkich, którzy nie chcą być „częścią czyjejś strategii”.


Paweł Soloch Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego


MARIUSZ FRYC

Pułkownik, doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie, inżynier. Obecnie szef Zespołu Analiz Wojskowych w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej analityk w Zintegrowanym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Operacyjnego NATO (Comprehensive Crisis and Operations Management Centre - CCOMC) w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE). Były adiunkt w Katedrze Strategii i Geostrategii Akademii Obrony Narodowej. W 2011 r. skierowany z SHAPE do Afganistanu w ramach prac nad strategią rozwoju sojuszniczych zdolności militarnych w misji ISAF. Specjalizuje się w obszarze teorii wojny i strategii oraz problematyce konfliktów zbrojnych XXI w.

W 2009 r. za rozprawę doktorską „Wojny przyszłości” otrzymał nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Autor m.in. monografii „Wojna – współczesne oblicze”. Absolwent Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Sztuki Wojennej (2019/2020).Uczestnik stażu naukowego w Europejskim Centrum Studiów Strategicznych im. George’a C. Marshalla.

Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura