2 obserwujących
33 notki
21k odsłon
156 odsłon

Co jest istotą strategii?

Wykop Skomentuj

Książka płk Mariusza Fryca stanowi cenny wkład w rozwój współczesnych badań nad strategią i bezpieczeństwem. 

Gwałtowne przemiany jakich jesteśmy świadkami przesuwają akcenty w prowadzeniu konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych. W czasach szybko pojawiających się nowych zagrożeń, szczególnego znaczenia nabiera umiejętność tworzenia stabilnych planów i długofalowych doktryn. 

Dla sił zbrojnych bezspornie najważniejszym jest w tej sytuacji znalezienie odpowiedzi na pytania: 

✅ CO ROBIĆ, BY STRATEGIA STAŁA SIĘ ZWYCIĘSKA? 

✅ GDZIE KRYJĄ SIĘ ŹRÓDŁA PORAŻEK REALIZOWANYCH STRATEGII?

✅ JAK WYKORZYSTAĆ ASYMETRIĘ W TWORZENIU STRATEGICZNEJ PRZEWAGI?

W dylematy te bardzo dobrze wpisują się wnioski i wskazania zawarte w książce. 

Niepodważalnie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy poważnie myślą o tworzeniu strategii, jak i tych, którzy nie zamierzają być częścią czyjegoś planu. 

Książka do nabycia w księgarni Salon24: http://ksiegarnia.salon24.pl/ksiazka/sztuka-zwyciezania/


Szczególnego znaczenia, w czasach bardzo szybko pojawiających się nowych zagrożeń bezpieczeństwa, nabiera umiejętność tworzenia stabilnych planów i długofalowych doktryn. Jeszcze większe znaczenie, w dynamicznie zmieniającym się środowisku, ma umiejętność utrzymania inicjatywy. Natomiast dla sił zbrojnych, bezspornie, najważniejszym jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak zwyciężać w wielodomenowej operacji? W powyższe dylematy bardzo dobrze wpisują się wnioski i wskazania zawarte w „Sztuce zwyciężania …”. Bezspornie książka „must read” dla wszystkich, którzy poważnie myślą o tworzeniu strategii.


Generał broni Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych


Książka pułkownika Mariusza Fryca stanowi bardzo cenny wkład w rozwój współczesnych badań nad strategią i bezpieczeństwem. Gwałtowne przemiany technologiczne i społeczne, jakich jesteśmy świadkami, przesuwają akcenty w prowadzeniu konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych. Rosnąca rola informacji i psychologii we współczesnych konfliktach uwypukla rolę noosfery – przestrzeni mentalnej, kognitywnej człowieka, poszczególnych grup społecznych i całych społeczeństw. Autor w sposób bardzo rzetelny, a przy tym interesujący przybliżam czytelnikom zawiłości istoty współczesnych konfliktów.


dr Leszek Sykulski Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie


Powstała książka wyjątkowa, niezmiernie ważna, odważnie i twórczo podejmująca temat kluczowy dla niezwykłych i niepewnych czasów, w jakich żyjemy. Oryginalne, a zarazem głęboko analityczne ujęcie kwestii strategii, stanowi o wartości pracy Mariusza Fryca. „Sztuka zwyciężania” jest książką wyjątkową nie tylko w Polsce, ale śmiało może być porównywana z opracowaniami znajdującymi się w światowym obiegu. Motto przyjęte przez autora z Alvina Tofflera : „Jeśli nie masz własnej strategii, stajesz się częścią czyjejś strategii”, w pełni oddaje przesłanie, jakie wynika z lektury pracy Mariusza Fryca. Lektury obowiązkowej nie tylko dla decydentów i dowódców, ale tych wszystkich, którzy nie chcą być „częścią czyjejś strategii”.


Paweł Soloch Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego


MARIUSZ FRYC

Pułkownik, doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie, inżynier. Obecnie szef Zespołu Analiz Wojskowych w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej analityk w Zintegrowanym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Operacyjnego NATO (Comprehensive Crisis and Operations Management Centre - CCOMC) w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE). Były adiunkt w Katedrze Strategii i Geostrategii Akademii Obrony Narodowej. W 2011 r. skierowany z SHAPE do Afganistanu w ramach prac nad strategią rozwoju sojuszniczych zdolności militarnych w misji ISAF. Specjalizuje się w obszarze teorii wojny i strategii oraz problematyce konfliktów zbrojnych XXI w.

W 2009 r. za rozprawę doktorską „Wojny przyszłości” otrzymał nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Autor m.in. monografii „Wojna – współczesne oblicze”. Absolwent Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Sztuki Wojennej (2019/2020).Uczestnik stażu naukowego w Europejskim Centrum Studiów Strategicznych im. George’a C. Marshalla.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura