Niepozorna premiera, która może przejść niezauważona w gąszczu letnich nowości wydawniczych, tym razem niesie za sobą opowieść, której nie sposób zignorować. Twarda oprawa, 448 stron, liczne ilustracje i nazwisko, które od lat wzbudza zaufanie wśród czytelników zainteresowanych historią Kościoła – ks. prof. Andrzej Zwoliński powraca z nowym dziełem. Tym razem jednak nie oddaje głosu postaciom zbiorowym, nurtom teologicznym czy procesom społecznym, lecz skupia się na jednym człowieku. A właściwie… na Skale.
Kiedy Jezus z Nazaretu wypowiedział słowa: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej skale zbuduję Kościół mój”, nie była to metafora dla grzecznych dzieci. To była deklaracja rewolucji. Oto Szymon, prosty rybak z Betsaidy, człowiek impulsywny, pełen wahań i wewnętrznych sprzeczności, miał stać się fundamentem wspólnoty, która przetrwa upadki imperiów, prześladowania, schyzmy i wieki duchowego zmagania. Jak to się stało? Jakim cudem właśnie jemu powierzono klucze do Królestwa Niebieskiego?
Odpowiedzi szuka „Św. Piotr. Biografia ilustrowana”, książka, która z pozoru przypomina tradycyjne hagiograficzne opracowanie, lecz zaskakuje głębią i rozmachem. Ks. prof. Andrzej Zwoliński nie ogranicza się do cytowania Ewangelii. Jego rekonstrukcja życia apostoła opiera się również na Dziejach Apostolskich oraz starożytnych apokryfach – źródłach przez wieki marginalizowanych, ale niosących cenne tropy interpretacyjne. To właśnie z tych fragmentów wyłania się postać nie tyle idealna, co boleśnie ludzka. I przez to – autentyczna.
Autor z dużą pieczołowitością oddaje wewnętrzną ewolucję Piotra – od spontanicznego, pełnego zapału ucznia, przez chwile słabości i zaparcia się Mistrza, aż po jego duchowe odrodzenie i działalność misyjną. Znamienne są sceny, które każdy chrześcijanin zna z dzieciństwa, lecz które w tej książce zyskują nowy wymiar: chodzenie po wodzie i natychmiastowa utrata wiary; bunt wobec zapowiedzi męki Mesjasza; obrona Jezusa mieczem i natychmiastowa ucieczka w Ogrójcu; wreszcie – gorzka scena trzykrotnego zaparcia się Chrystusa przy ognisku.
Zwoliński zderza te dramatyczne epizody z obrazem dojrzałego Piotra – cudotwórcy, przywódcy wspólnoty chrześcijańskiej w Jerozolimie, a później w Rzymie. Ten kontrast nie tylko porusza, ale i daje nadzieję: jeśli On – niedoskonały, porywczy, słaby – mógł zostać filarem Kościoła, to każdy człowiek, niezależnie od przeszłości, jest zdolny do przemiany.
Na uwagę zasługuje także szata graficzna publikacji. Jak przystało na „biografię ilustrowaną”, książka zawiera reprodukcje dzieł sztuki, zdjęcia miejsc związanych z Piotrem, mapy oraz cytaty z klasycznych i mniej znanych źródeł chrześcijaństwa. To nie tylko pomoc dydaktyczna, ale też ukłon w stronę czytelnika estety – kogoś, kto potrzebuje nie tylko treści, lecz także kontekstu wizualnego, by głębiej zanurzyć się w lekturę.
W czasach, gdy Kościół zmaga się z kryzysami tożsamości, powrót do postaci pierwszego papieża ma charakter niemal profetyczny. Piotr nie był urzędnikiem wiary. Był człowiekiem rozdartym, poszukującym, ostatecznie jednak wiernym do samego końca – aż po śmierć męczeńską w Rzymie. Ukoronowaniem jego życia jest grób pod Bazyliką św. Piotra, miejscu, które co roku odwiedzają miliony pielgrzymów, nie zawsze do końca rozumiejąc, kim był człowiek, którego imię nosi ta monumentalna świątynia.
Nie trzeba być katolikiem, by sięgnąć po tę książkę. Wystarczy ciekawość – tego, jak z człowieka z krwi i kości rodzi się legenda. I jak historia jednego rybaka sprzed dwóch tysięcy lat wciąż potrafi rzucać światło na nasze własne wybory, słabości i nadzieje.
Premiera odbyła się 24 czerwca 2025 r. nakładem Wydawnictwa Fronda. To nie tylko książka – to opowieść o człowieczeństwie, które nie bało się zawieść, by w końcu stać się niezłomne.

Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura