Prawda, która boli, ale daje wolność. Nowa książka Katarzyny Obłąkowskiej to nie tylko lektura — to intelektualna podróż przez polskie sumienie
Nie każdy dzień przynosi książkę, która przypomina bardziej sejsmograf niż zwykły zbiór wywiadów. A jednak „Prawda Wyzwolona” Katarzyny Obłąkowskiej właśnie taka jest — to niepozorna okładka skrywająca 720 stron intensywnych rozmów z najwybitniejszymi umysłami współczesnej Polski. Ale nie oczekujcie tu grzecznych dialogów. Ta książka nie tuli – ona potrząsa.
Co łączy profesora Andrzeja Nowaka z Elżbietą Mączyńską? Jerzego Bralczyka z Antonim Dudkiem? A Grzegorza Kucharczyka z Janem Parysem? Wszyscy oni zgodzili się wejść w wymagający intelektualnie, a momentami brutalnie szczery dialog z autorką. I nie jest to dialog dla wszystkich. Jak sama Obłąkowska pisze: „Tylko odważni przeczytają całość.” Bo ta książka wymaga nie tylko skupienia, ale i odwagi – przede wszystkim, by skonfrontować się z tym, co niewygodne.
Każdy z rozmówców wnosi do książki coś innego — pryzmat własnych doświadczeń, specjalizacji i czasów, które współtworzył. Jedni byli uczestnikami przełomowych wydarzeń, inni ich komentatorami, a jeszcze inni — ich cichymi architektami. Co ich łączy? Chęć, by zrozumieć Polskę, a nie tylko ją oceniać.
Obłąkowska nie boi się zadawać pytań, które wielu omija szerokim łukiem. O sens istnienia polskości. O to, czy współczesna Europa nas jeszcze potrzebuje. O możliwość pogodzenia narodowej tożsamości z nowoczesnością. A może przede wszystkim — o przyszłość, która rysuje się w cieniu nieprzepracowanej przeszłości.
„Można w ciszy i na śpiąco stracić niepodległość” — mówi jeden z rozmówców. Czy to tylko ostrzeżenie? Czy raczej diagnoza naszych czasów?
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ta książka powstała z potrzeby czegoś więcej niż tylko naukowej pasji. To osobisty projekt, intelektualny manifest i próba ocalenia prawdy — tej, którą często spychamy pod dywan komfortu i poprawności.
Nie jest to publikacja do połykania w weekend. To książka, którą trzeba smakować, przetrawiać, czasem odłożyć i wrócić. Czytana w kolejności wywiadów, zgodnie z zaleceniem autorki, pozwala przejść drogę nie tylko przez poglądy rozmówców, ale również przez wewnętrzny proces, który przeżywała sama Obłąkowska. A może i czytelnik.
Jeśli czujesz, że czas odłożyć powierzchowne narracje i sięgnąć po coś, co wyrywa z letargu – zrób sobie przysługę i daj tej książce szansę. Niech będzie początkiem rozmowy – z samym sobą, z historią, z Polską.
Chcesz zobaczyć, co naprawdę myślą ci, którzy tworzyli współczesną Polskę? Nie zwlekaj – sięgnij po „Prawdę Wyzwoloną” i przekonaj się, jak wiele jeszcze zostało do powiedzenia.
Nie musisz się z nimi zgadzać. Ale nie możesz ich zignorować. To głosy, które formułują alternatywną mapę intelektualną Polski. Czy jesteś gotów ją prześledzić?
Odważ się przeczytać całość. Bo wiedza bez odwagi nie ma dziś żadnej mocy.
Książka ukaże się 23 lipca 2025 nakładem wydawnictwa Zona Zero. Twarda oprawa, 720 stron — to nie notes do notatek. To kronika prawdy, której nie wypada przegapić.

Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura