Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda
1442
BLOG

Jak cierpią dusze w czyśćcu? Tomasz P. Terlikowski o Urszuli de Jesus

Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Czy zastanawialiście się kiedyś za co cierpią dusze w czyśćcu? Odpowiedzią może być kolejny, już 3. tom serii "Mistycy i wizjonerzy".

"Ursula de Jesus. Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru" autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego. https://ksiegarnia.salon24.pl/ksiazka/ursula-de-jesus-cierpienia-dusz-czysccowych

Autor przenosi nas w czasy XVII-wiecznego Peru. Niewolnictwo, nierówność, kolonializm, także – w Ameryce Łacińskiej nieco łagodniej, ale także – rasizm, były wpisane w tamtą rzeczywistość.

Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych ślubach „dla czarnoskórych”.

Mistyczny „Dziennik” Ursuli zawierający opisy słów kierowanych do niej przez samego Jezusa, Matkę Bożą, ale także św. Franciszka czy liczne dusze czyśćcowe zawiera niezwykle interesujący i pełny obraz czyśćca, i choć nie jest on wolny od wyraźnych wpływów epoki, w jakiej żyła mistyczka i jego specyfiki, to wydaje się, że warto sięgać do jej pism, by lepiej zrozumieć, co czeka nas po tamtej stronie, jak sam Bóg będzie nas tam sądził, i za co będziemy odpowiadać. 

Pomoc duszom swoich koleżanek, współpracownic, niewolnic lub posługujących w konwencie św. Klary, stała się jednym z ważniejszych ziemskich zadań Urszuli od Jezusa. Wielokrotnie przychodziły do niej dusze kobiet, z którymi przez lata pracowała, a o których po ich śmierci szybko zapomniano.

Za jakie uchybienia szły do czyśćca? Wielu z nas może być zaskoczonych, jak wielką wagę mają drobne rzeczy, które często na tym świecie lekceważymy: trwonienie czasu czy zajmowanie się niepotrzebnymi rzeczami.

Przez błyskotliwe pióro autora - Tomasza P. Terlikowskiego, książkę czyta się jednym tchem. Polecamy!

Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura