2 obserwujących
48 notek
31k odsłon
1382 odsłony

Jak cierpią dusze w czyśćcu? Tomasz P. Terlikowski o Urszuli de Jesus

Wykop Skomentuj14

Czy zastanawialiście się kiedyś za co cierpią dusze w czyśćcu? Odpowiedzią może być kolejny, już 3. tom serii "Mistycy i wizjonerzy".

"Ursula de Jesus. Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru" autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego. https://ksiegarnia.salon24.pl/ksiazka/ursula-de-jesus-cierpienia-dusz-czysccowych

Autor przenosi nas w czasy XVII-wiecznego Peru. Niewolnictwo, nierówność, kolonializm, także – w Ameryce Łacińskiej nieco łagodniej, ale także – rasizm, były wpisane w tamtą rzeczywistość.

Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych ślubach „dla czarnoskórych”.

Mistyczny „Dziennik” Ursuli zawierający opisy słów kierowanych do niej przez samego Jezusa, Matkę Bożą, ale także św. Franciszka czy liczne dusze czyśćcowe zawiera niezwykle interesujący i pełny obraz czyśćca, i choć nie jest on wolny od wyraźnych wpływów epoki, w jakiej żyła mistyczka i jego specyfiki, to wydaje się, że warto sięgać do jej pism, by lepiej zrozumieć, co czeka nas po tamtej stronie, jak sam Bóg będzie nas tam sądził, i za co będziemy odpowiadać. 

Pomoc duszom swoich koleżanek, współpracownic, niewolnic lub posługujących w konwencie św. Klary, stała się jednym z ważniejszych ziemskich zadań Urszuli od Jezusa. Wielokrotnie przychodziły do niej dusze kobiet, z którymi przez lata pracowała, a o których po ich śmierci szybko zapomniano.

Za jakie uchybienia szły do czyśćca? Wielu z nas może być zaskoczonych, jak wielką wagę mają drobne rzeczy, które często na tym świecie lekceważymy: trwonienie czasu czy zajmowanie się niepotrzebnymi rzeczami.

Przez błyskotliwe pióro autora - Tomasza P. Terlikowskiego, książkę czyta się jednym tchem. Polecamy!

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura