34 obserwujących
2627 notek
639k odsłon
210 odsłon

Masakra w Dniu Św. Walentego

Wykop Skomentuj

Capone imał się każdej formy gangsterskiej profesji, ale na początku to właśnie alkohol dostarczał mu podstawy utrzymania. W początkowym okresie prohibicji, czysty alkohol w nielegalnej hurtowni kosztował 60 centów za 4 litry, pośrednicy brali za owe 4 litry 8 dolarów, zaś handlarze – za 4 litry, ale już parokrotnie rozcieńczonego płynu – 12 dolarów.


Masakra w Dniu Św. Walentego to nazwa mordu siedmiu członków i współpracowników Chicago North Side Gang . Gangsterzy zostali zatrzymani w garażu Lincoln Park rankiem w Walentynki , zostali zmuszeni do ustawienia się przy ścianie i zastrzeleni przez czterech nieznanych napastników. Incydent ten był wynikiem walki pomiędzy irlandzkimi północnoamerykańskimi rywalami i ich włoskimi partnerami z South Side , kierowanymi przez Al Capone , w celu kontrolowania zorganizowanej przestępczości w mieście podczas prohibicji . Chociaż sprawcy nie zostali jednoznacznie zidentyfikowani, to prawdopodobnie byli członkami grupy Egan's Rats , pracującej dla Capone. Byli równie podejrzani jak członkowie Departamentu Policji w Chicago, którzy podobno mieli osobisty motyw po zabiciu syna policjanta.


image

Historia uwieczniona w komedii z 1939 roku "Pół żartem, pół serio". Reżyser filmu Billy Wilder dorastał w Suchej, która jest teraz częścią Polski, ale wtedy była Austro-Węgry. Jego rodzice prowadzili kawiarnię kolejową, a rodzina jego matki była właścicielem hotelu w kurorcie. 

image

We września 1926 roku Wojciechowski przeprowadził drugi zamach na Capone. Wdarł się do lokalu Hawthorne Inn, kwatery głównej Ala Capone w Cicero w stanie Illinois. Pomimo użycia broni maszynowej, w barze nikt nie zginął, jedynie kilka osób zostało rannych. Ala Capone uratował ochroniarz Frank Rio. Postać Henryka Wojciechowskiego vel Hymie Weissa pojawia się w 8 odcinku, w dwóch scenach, serialu Zakazane Imperium, choć powiązanych z Polską gangsterów jest znaczenie więcej: Guzik, Bugsy Siegel, czy prawdziwy mózg mafii amerykańskiej Meyer Lansky, właśc. Majer Suchowlański. Lansky urodził się na terenach dawnej I Rzeczypospolitej będących pod zaborem rosyjskim, a pytany o kraj ojczysty zawsze odpowiadał: „Polska”. Postać grana przez Lee Strasberga w filmie „Ojciec Chrzestny II” była wzorowana na Lanskym. Po premierze filmu Meyer Lansky zadzwonił do aktora i gratulował dobrze zagranej roli, ale dodał, że mógł być bardziej sympatyczną postacią. Pilot politycznego serialu Zakazane Imperium, na podstawie książki opartej na faktach Nelsona Johnsona Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City, zrealizowany przez Martina Scorsese, miał premierę 19 września 2010 roku. Boardwalk Empire zyskał szerokie uznanie krytyków, zwłaszcza ze względu na styl wizualny i bazowanie na postaciach historycznych. Moralnym przesłaniem ma w nim być: "chciwość zostanie ukarana" i zapewne dlatego scenariusz przyśpiesza śmierć Enoch'a Johnsona, skorumpowanego "prezydenta" Atlantic City. Serial otrzymał 57 nagród Primetime Emmy Award. Serial również zdobył nagrodę Złotego Globu za Najlepszy Dramat Telewizyjny w 2011 roku i dwie Screen Actors Guild Awards. W tym za główną rolę zagraną przez Steve'a Buscemiego, odtwórcy postaci "Nucky".Oczywiście serial jak każdy film poddany jest dramaturgizacji i fikcjonalizacji i nie można go traktować jak dokumentu, tak i tu ma miejsce odchodzenie od faktów historycznych np. :Syn Al Capone, Sonny, jest przedstawiony jako całkowicie głuchy w wieku dwóch lat. W rzeczywistości Sonny zachorował znacznie później, i tylko pozostał częściowo głuchy i to dopiero w wieku siedmiu lat. Część kostiumów była zaprojektowana wg stylu późnych lat XX-ego wieku i wczesnych lat XXI wieku. Nie ma dowodów, że prawdziwy "Nucky" , główny bohater serialu, kiedykolwiek kogoś zabił. Rządził raczej za pomocą "aksamitnego młotka". Prawdziwy Enoch Johnson zmarł w domu opieki w 1964 roku i przeżył lata dwudzieste. I takich nieścisłości jest znacznie więcej, nie ma to jednak wpływu na jakość serialu.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura