34 obserwujących
2480 notek
613k odsłon
193 odsłony

Szpieg, który kilkakrotnie zachwiał światowym bezpieczeństwem

Wykop Skomentuj2

Oskarżenia przeciwko Harremu Dexterowi Whitowi dotyczą czterech operacji, w które zaangażował się jako sowiecki szpieg, wszystkie te działania były na żądanie radzieckiego wywiadu, a ze szkodą dla polityki USA i światowego bezpieczeństwa:


White był prawdziwym autorem planu Morgenthau'a, mającym na celu „zamianę Niemcy w pole ziemniaków”, który po wycieku i użyciu propagandowym przez Goebbelsa wzmocnił niemiecki opór i przedłużył wojnę.


White wykorzystał swoją pozycję w Departamencie Skarbu do opracowania wrogiej polityki USA wobec Japonii. Celem było zniechęcenie Japonii do planów ataku na Związek Radziecki, wciągnięcie USA w wojnę z Japonią jako sojusznika Sowietów. White był autorem ostrego ultimatum, którego Japonia nie mogła zaakceptować. Ultimatum skłoniło Japonię do uprzedzającego ataku na Pearl Harbor.


White opóźnił wsparcie finansowe przyznane przez USA Czang Kaj-szekowi powodując triumf Mao Tse-Tunga i komunistycznego chińskiego rządu, pośrednio przyczyniając się do największego ludobójstwa w historii jakiego dokonał Mao.


White odegrał kluczową rolę w przekazaniu Sowietom matryc do drukowania znaków płatniczych wojsk alianckich. Kryzys walutowy spowodował napięcia pomiędzy stronami okupującymi Berlin, w efekcie pierwszego tego typu kryzysu i blokady Berlina, który mógł doprowadzić do wybuchu konfliktu na większą skalę.

image

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura