34 obserwujących
2544 notki
624k odsłony
316 odsłon

Polacy pierwszymi niewolnikami Ameryki Pn.?

Wykop Skomentuj3

Polacy pierwszymi niewolnikami Ameryki Pn.?

image

Od kiedy można mówić o pełnym niewolnictwie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej?


Choć historia ludności afrykańskiej w Wirginii zaczyna się w 1619 roku, to przejście ze statusu sługi na niewolnika określonego czasu lub niewolnika przez całe życie było procesem stopniowym. Niektórzy historycy uważają, że pierwsi czarnoskórzy, którzy przybyli do Wirginii, byli już niewolnikami, podczas gdy inni twierdzą, że zostali oni przyjęci do kolonii jako służba (indentured servants). Historycy na ogół jednak są zdania, że niewolnictwo w angielskich koloniach w Ameryce Północnej zaczęło prawnie funkcjonować od 1660 roku.


image

Czy niewolnicy mogli stać się właścicielami niewolników?


Johnson był jednym z pierwszych dwudziestu pięciu czarnoskórych, których sprowadzono do Jamestown w 1619 r. W 1623 r. zyskał wolność. Do 1651 r. był dostatecznie zamożny, by sprowadzić pięciu "własnych" niewolników, dla których przyznano mu 250 akrów (1,0 km 2 ) ziemi.


image

Czy w Ameryce byli biali niewolnicy?


Otóż tak, gdyż wśród praw dotyczących niewolników było jedno z 1662, które stanowiło, że dzieci urodzone w kolonii przyjmują status społeczny swoich matek niezależnie od tego, kim byli ojcowie. Było to przeciwieństwem do angielskiego prawa zwyczajowego w tamtym czasie, i powodowało warstwę zniewolonych osób, w tym dzieci rasy mieszanej, z których część była biała.

image

Czy Polacy byli jedynymi z pierwszych niewolników na ziemi amerykańskiej?


Współczesny tekst sir Thomasa Smitha Misgovernment of the Virginia Company (po raz pierwszy opublikowany przez Klub Roxburghe w 1990 r.). W tekście twierdzi się, że Smith i jego zięć, Robert Johnson , prowadzili firmę w ramach Kompanii i , że "dr John Woodall kupił kilku polskich osadników jako niewolników , sprzedając je lordowi de La Warr . "W 1604 r. James I król angielski wysłał posłów pod przewodnictwem Sir Thomasa Smitha , gubernatora Kompanii Wschodnioindyjskiej do Polski i ewentualnie do Rosji . Woodall został włączony do poselstwa ze względu na swoją wiedzę o regionie i znajomość języków. Związek z Smithem był owocny dla Woodalla, ponieważ w 1612 Sir Thomas wyznaczył Woodalla, by służył jako chirurg ogólny dla Kompanii Wschodnioindyjskiej. Woodall zasłynął jako autor pierwszego podręcznika medycznego dla marynarzy i skrzynki z narzędziami chirurgicznymi. Z tej podróży do Polski prawdopodobnie przywiózł niewolników, których korzystnie spieniężył później w Wirginii.

image

31 stycznia 1865 roku, Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła 13. poprawkę do konstytucji znoszącą niewolnictwo.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura