34 obserwujących
2564 notki
627k odsłon
127 odsłon

Jak rozpętałem I WŚ

Wykop Skomentuj

Jak rozpętałem I WŚ

28 czerwca 1914 roku austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego żona Zofia von Chotek zostali zastrzeleni w Sarajewie przez serbskiego zamachowca Gawriła Principa, co stało się casus belli I wojny światowej.


Niemiecka firma postanowiła zareklamować swój produkt w internecie. Autorzy reklamy postanowili zadać pytanie. „Dlaczego Polska wywołała Pierwszą Wojnę Światową?” – można w niej przeczytać w języku angielskim. Czyżby sprawka to ojca Franka Dolasa? 


image


Sandwich czy polski namiestnik punktem zwrotnym historii XX wieku?

image

W 1914 r. Doszło do niepokojów w Serbii, następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand zostaje zamordowany przez serbskiego nacjonalistę Gavrilo Principa 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie . Austro-Węgry wystosowują ultimatum w stosunku do Serbii. Ona odrzuca jeden z warunków, który wymaga udziału austro-węgierskich urzędników w śledztwie dotyczącym zamachu. Austro-Węgry wykorzystują to jako casus belli. Władze austro-węgierskie zostają zachęcane do aktu agresji przez Niemcy.


image


W tym sklepie znalazł się, przed godziną jedenastą, zamachowiec Młodej Bośni by dokonać zakupu kanapki. Czy głód stał się punktem zwrotnym historii XX wieku? Za chwilę tędy będzie przyjeżdżał następca tronu.
Młoda Bośnia była zasilana funduszami przez nacjonalistyczną organizację Czarna Ręka i pewnie z tych funduszy serbski student zakupił swojego ostatniego na wolności sandwicha.
Celem serbskiej organizacji nacjonalistycznej Czarna Ręka było przyłączenie do Serbii takich terytoriów wchodzących w skład Austro-Węgier jak Chorwacja, Bośnia, południowe Węgry oraz z Imperium Osmańskiego Macedonii, Sandjaku, Czarnogóry i to bez względu na skład etniczny rozważanych terytoriów.


image

Tego Polaka obarcza się winą za wybuch I WŚ - Leon Biliński. 
Minister skarbu Austro-Węgier i namiestnik cywilny Bośni i Hercegowiny. Obarczany jest pośrednią odpowiedzialnością za śmierć arcyksięcia Ferdynanda, ponieważ zlekceważył sygnały o planowanym zamachu na następcę tronu. Leon Biliński, a także jego podwładny, gubernator Bośni i Hercegowiny, Oskar Potiorek, naciskali na podjęcie stanowczych działań w stosunku do Serbii.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Biliński pełnił krótko funkcję ministra skarbu w rządzie premiera Paderewskiego.


image

Zofia von Chotek i Franciszek Ferdynand na godzinę przed śmiercią. Ukochana żona cesarza Franciszka Józefa, Sissi, za życia przestrzegała Franciszka Ferdynanda, aby nie żenił się z członkinią rodu Habsburgów: „będziesz miał bardzo brzydkie dzieci” i stąd może małżeństwo z ubogą czeską szlachcianką. Ferdynand trafiony kulą zamachowca w szyję jeszcze siedem razy powtórzy słowa "to nic".

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura