40 obserwujących
3623 notki
897k odsłon
  342   0

Zoltan Pozsar: Jesteśmy świadkami narodzin nowego światowego porządku monetarnego

Zoltan Pozsar: Jesteśmy świadkami narodzin nowego światowego porządku monetarnego

Credit Suisse

Opublikowany: 21.03.2022


 

W opublikowanej wcześniej notatce Zoltan Pozsar, globalny szef strategii krótkoterminowych stóp procentowych w Credit Suisse, napisał, że ten kryzys nie przypomina niczego, co widzieliśmy od czasu, gdy prezydent Nixon zablokował wymienialność dolara na złoto w 1971 r. Nastąpił koniec ery pieniądza opartego na towarach. Kiedy ten kryzys się skończy, dolar amerykański powinien być znacznie słabszy. Uważa, że ​​światowy system monetarny już nigdy nie będzie taki sam po kryzysie.


Zoltan Pozsar , globalny szef strategii krótkoterminowych stóp procentowych Credit Suisse:


„Jesteśmy świadkami narodzin Bretton Woods III – nowego światowego porządku (monetarnego) skupionego wokół walut opartych na towarach na Wschodzie, który prawdopodobnie osłabi system eurodolara, a także przyczyni się do sił inflacyjnych na Zachodzie”. – Zoltan Pozsar, były urzędnik Rezerwy Federalnej i Departamentu Skarbu USA, a obecnie Credit Suisse Global Head of Short-Term Interest Rate Strategy z siedzibą w Nowym Jorku.


W opublikowanej wcześniej notatce Zoltan napisał, że ten kryzys nie przypomina niczego, co widzieliśmy od czasu, gdy prezydent Nixon zakończył wymienialność złota na dolary w 1971 r. – czyli pod koniec ery pieniądza opartego na towarach. Kiedy ten kryzys się skończy, dolar amerykański powinien być znacznie słabszy. (...) Zoltan uważa, że globalny system monetarny już nigdy nie będzie taki sama po kryzysie.


Zoltan zaznaczył, że kryzys towarowy może się rozwijać. Towary są zabezpieczeniem, (...) Bretton Woods II został zbudowany na wewnętrznych pieniądzach, a jego fundamenty rozpadły się tydzień temu, gdy G7 przejęła rosyjskie rezerwy walutowe.


Przeglądając podobieństwa między kryzysami obecnie rozwijającymi się a kryzysami z lat 1997, 1998, 2008 i 2020, Zoltan wspomniał dalej, że możemy wyciągnąć wnioski, że każdy kryzys występuje na przecięciu rynków finansowania i zabezpieczeń.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura