40 obserwujących
3480 notek
863k odsłony
  354   2

Kto był autorem planu zamiany Niemiec w kraj pasterski?

Sowiecki szpieg sprowokował wojnę USA z Japonią?


Wasilij Zarubin, nadzorujący sowieckie siatki szpiegowskie w USA, a wcześniej dokonujący selekcji polskich oficerów w tzw. mordzie katyńskim mówił o nim:


"Był bardzo nerwową i tchórzliwą osobą i stale martwił się możliwością ujawnienia"


Jednak innemu agentowi sowieckiemu 31 lipca 1944 r., powiedział, że „był gotowy na każdą ofiarę; sam nie myśli o swoim bezpieczeństwie osobistym, ale ujawnienie doprowadziłby do skandalu politycznego ... i dyskredytacji wszystkich zwolenników nowego kursu. Dlatego musi być bardzo ostrożny ”. Chociaż zgodził się spotkać ponownie w następnym miesiącu, „proponuje rzadkie rozmowy trwające do pół godziny podczas jazdy samochodem”.


Harry Dexter White był siódmym i najmłodszym dzieckiem Josepha Weita i Sary Magilewski, urodził się w Bostonie 9 października 1892 r. Rodzice pochodzili z terenów Polski i osiedlili się w Stanach Zjednoczonych w 1885 r.


Według syna Henry'ego Morgenthaua, White był głównym architektem planu Morgenthau'a, mającym na celu trwałe osłabienie zdolności militarnych Niemiec. Powojenny plan Morgenthau'a, napisany przez White'a, miał na celu likwidację całego przemysłu w Niemczech, ograniczenia demograficzne, wyeliminowanie sił zbrojnych i "przekształcenie kraju w społeczność rolniczą w procesie eliminacji niemieckiej gospodarki, celem pozbawienia zdolności do rozpoczęcia kolejnej wojny". Wersja planu, ograniczona do przekształcenia Niemiec w „kraj o charakterze głównie rolniczym i pasterskim”, została podpisana przez prezydenta Franklina D. Roosevelta i brytyjskiego premiera Winstona Churchilla na drugiej konferencji w Quebecu we wrześniu 1944 r. Jednak ktoś z otoczenia White'a, który miał dostęp do szczegółów planu, ujawnił go prasie, a sam White dostarczył kopię radzieckiemu wywiadowi. Plany zbulwersowały opinie społeczną, protesty zmusiły Roosevelta do publicznego i częściowego wycofania się z zapisów. Naziści i Goebbels wykorzystali Plan Morgenthau'a propagandowo, by zachęcić swoich żołnierzy i obywateli do dalszego wysiłku zbrojnego. Ujawnienie planu mogło zaś pomóc Sowietom w zniweczeniu ewentualnych, niemieckich prób poszukiwania dróg zawarcia separatystycznego zawieszenia broni z zachodnimi sojusznikami.


Podobnie niektórzy historycy sugerowali, że White wcześniej skutecznie manipulował Morgenthau'em i Rooseveltem, aby sprowokować wojnę z Japonią celem ochrony dalekowschodniego frontu Stalina. Przesłuchania przed Komisją ds. Działań Antyamerykańskich Izby Reprezentantów USA w sierpniu 1948 r., doprowadziły White'a do wyczerpania nerwowego a w konsekwencji zgonu. Pięć lat później, u szczytu dochodzenia w sprawie jego działalności agenturalnej, prowadzonego przez senatora Wisconsin Josepha McCarthy'ego, prokurator generalny oskarżył byłego prezydenta Trumana, że wiedział o nim, że był sowieckim szpiegiem nim mianowanował go do zarządu MFW. Choć Truman skutecznie zwalczył zarówno ten zarzut, jak i wezwanie do sądu zmuszające go do złożenia zeznań w tej sprawie, pozostałością jest piętno wciąż ciążące na ojcach założycielach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.


Oskarżenia przeciwko Harremu Dexterowi Whitowi dotyczą czterech operacji, w które zaangażował się jako sowiecki szpieg, wszystkie te działania były na żądanie radzieckiego wywiadu, a ze szkodą dla polityki USA i światowego bezpieczeństwa:


White był prawdziwym autorem planu Morgenthau'a, mającym na celu „zamianę Niemcy w pole ziemniaków”, który po wycieku i użyciu propagandowym przez Goebbelsa wzmocnił niemiecki opór i przedłużył wojnę.


White wykorzystał swoją pozycję w Departamencie Skarbu do opracowania wrogiej polityki USA wobec Japonii. Celem było zniechęcenie Japonii do planów ataku na Związek Radziecki, wciągnięcie USA w wojnę z Japonią jako sojusznika Sowietów. White był autorem ostrego ultimatum, którego Japonia nie mogła zaakceptować. Ultimatum skłoniło Japonię do uprzedzającego ataku na Pearl Harbor.


White opóźnił wsparcie finansowe przyznane przez USA Czang Kaj-szekowi powodując triumf Mao Tse-Tunga i komunistycznego chińskiego rządu, pośrednio przyczyniając się do największego ludobójstwa w historii jakiego dokonał Mao.


White odegrał kluczową rolę w przekazaniu Sowietom matryc do drukowania znaków płatniczych wojsk alianckich. Kryzys walutowy spowodował napięcia pomiędzy stronami okupującymi Berlin, w efekcie pierwszego tego typu kryzysu i blokady Berlina, który mógł doprowadzić do wybuchu konfliktu na większą skalę.Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura