Paweł Łęski Paweł Łęski
176
BLOG

Antyizraelscy Brytyjczycy

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Wielka Brytania i Europa w ogóle, nie są proizraelskie, choć nie oznacza to, że Wielka Brytania i Europa są antysemickie. Istnieją niewielkie nieporozumienia na ten temat.

 Wielka Brytania nie zawetuje każdej rezolucji ONZ, która wpłynie na suwerenność Izraela tak, jak robi to Ameryka. Z drugiej strony krytykuje izraelski plan osadnictwa i to kolejna oznaka brytyjskiego antyizraelskiego stanowiska. Polska na arenie międzynarodowej, zakulisowo, bezinteresownie wspiera dyplomację Izraela, jak pokazały ostatnie doświadczenia nie spotyka się to z wdzięcznością

Podczas gdy Ameryka jest sojusznikiem Europy ( najbliżej jej do Wielkiej Brytanii i Polski), Izrael nie jest. Nie jest członkiem NATO ani członkem UE.  W przeszłości europejska polityka Izraela często kolidowała z jej "polityką naftową" w krajach Bliskiego Wschodu. To, czego chce Wielka Brytania (i Europa), to stabilność w regionie.

image

Nieoczekiwanym skutkiem afery Dreyfusa była zmiana postawy austriackiego dziennikarza pochodzenia żydowskiego, Theodora Herzla, który poruszony niesprawiedliwością procesu i społecznymi reakcjami we Francji zapoczątkował ruch syjonistyczny.

image

List był deklaracją brytyjskiego rządu okazującą pragnienie odtworzenia w Palestynie „żydowskiej siedziby narodowej”, co było odpowiedzią na oczekiwania i starania ruchu syjonistycznego. Deklaracja Balfoura została później włączona do zawartego w 1920 roku z Imperium osmańskim traktatu pokojowego w Sèvres i zaowocowała utworzeniem brytyjskiego Mandatu Palestyny.

image

Lawrence z Arabii, brytyjski agent działający na Bliskim Wschodzie. Anglicy zamierzali stworzyć spójną arabską politykę sięgającą od Morza Śródziemnego po Zatokę Perską. Celem jej było zabezpieczenie linii komunikacyjnych z Indiami. Płk. Lawrence po wojnie napisał książkę Siedem Filarów Mądrości, która stała się kanwą scenariusza filmu uznanego przez krytyków za jedno z najważniejszych epickich dzieł filmowych XX wieku.


Traktat w Sevres podpisany w 1920 roku poświęcony podziałowi ex-imperium ottomańskiego, pozostawiał Turcji w Europie Konstantynopol i przesmyk dzielący Europę od Azji Mniejszej, który miał pozostać wolny w nawigacji. Sprzymierzeni zamierzali powołać do życia Wielką Armenię ale ludobójstwo Ormian z 1915 roku, 1.5 mln zamordowanych, przyczyniło się do nieprzezwyciężalnej wzajemnej nienawiści dwóch narodów.


Na Środkowym Wschodzie Anglicy pomogli stworzyć Królestwo Arabskie oddając je w ręce książąt Saudyjskich. Dawne prowincje Imperium Ottomańskego stały się krajami mandatowymi; w zarządzie Francji Syria i Liban, Wielkiej Brytanii przypadła Palestyna i Mezopotamia. Ojczyzna narodu żydowskiego, uprzednio rozważana, mimo silnego lobbingu ruchu syjonistycznego, nie powstała, Anglicy w końcu wsparli książęta arabskie. Rozpoczęła się imigracja Żydów do Palestyny a brak zrozumienia dla roszczeń syjonistów skutkował powstaniem ruchu rewizjonistycznego. Bliski Wschód pozostał źródłem niekończącego się konfliktu i jak powiada Pismo będzie on w oku świata.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura