33 obserwujących
2653 notki
659k odsłon
  673   0

Netanjahu chce do Grupy Wyszehradzkiej/Haaretz:

Netanjahu chce do Grupy Wyszehradzkiej/Haaretz:


Jeśli kraje środkowoeuropejskie wezmą premiera do swojej oferty, oznaczy to nowy poziom w stosunkach między nimi a Izraelem


Noa Landau

13.02.2018 | 17:00

W cieniu kryzysu z Polską na temat nowego prawa o Holokauście i toczącej się na Węgrzech kampanii przeciwko żydowskiemu miliarderowi George'owi Sorosowi, premier Benjamin Netanjahu spotkał się we wtorek z Józsefem Czukorem, starszym doradcą ds. Polityki zagranicznej węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto.

Obaj dyskutowali o tym, że Izrael będzie gospodarzem spotkania grupy państw Wyszehradzkiej, znanej również jako V4, w nadchodzących miesiącach. Cztery kraje wyszehradzkie to: Węgry, Polska, Słowacja i Czechy.


Jeśli wysiłki Netanjahu przyniosą owoce, a szczyt odbędzie się w Izraelu, oznaczać to będzie nowy poziom w tych krajach środkowo-europejskich, których rządy są uważane za najbardziej prawicowe w Europie. Byłoby to szczególnie ważne w przypadku Polski, która niedawno uchwaliła prawo zabraniające wzmianki o udziale narodu polskiego w zbrodniach nazistowskich.

Przed spotkaniem z Netanjahu Czukor spotkał się z izraelskim doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego Meirem Ben-Szabatem. Dwa omówione wydarzenia w regionie, współpraca w walce z terroryzmem i zacieśnianie stosunków między obydwoma krajami w zakresie bezpieczeństwa i innych kwestii dwustronnych, stwierdziło oświadczenie Urzędu Premiera.

"Utrzymanie szczytu państw Wyszehradzkich w Izraelu jest krokiem naprzód w stosunkach z [tymi krajami]", powiedział Nachman Shai, unijny prawodawca Nacjonowania Syjonistycznego, członek Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu. "Izrael musi nalegać, aby te narody nie skrzywdziły cudzoziemców i nie zachowały praw człowieka. Niemożliwe jest oddzielenie stosunków zagranicznych od polityk wewnętrznych. "


Lawaristka Tamar Zandberg z Meretz, która walczy o przywództwo partii, powiedziała: "Jeśli konferencja odbędzie się w Izraelu, Netanjahu nie może powiedzieć" Nie wiedziałem ". Niebezpieczne tango Likudu z pariasami wśród antysemitów hańbiło cały Izrael. To żenujące, że Izrael jest gotów cierpieć klasyczny i jawny antysemityzm tylko dlatego, że oni również wspierają okupację i nienawidzą muzułmanów. To jest plama na żydowskim państwie i szkodzi interesom Izraela na całym świecie. "

Dr Nimrod Goren, założyciel i szef Mitvimu - izraelskiego instytutu regionalnej polityki zagranicznej, postępowego izraelskiego think tanku, powiedział, że oferta Netanjahu na organizację konferencji w Visegard jest "kolejnym sygnałem do zmiany kierunku polityki zagranicznej Izraela w Europie. Rząd Netanjahu przyjmuje ostrzejsze podejście do Unii Europejskiej i jej tradycyjnych sojuszników na kontynencie, a coraz bardziej zwraca się ku współpracy z rządami, które rzucają wyzwanie liberalnym i demokratycznym wartościom leżącym u podstaw projektu europejskiego. "

Netanjahu mówi, że George Soros finansuje kampanię przeciwko izraelskiemu planowi deportacji osób ubiegających się o azyl

Sebastian Gorka wydał dla niego węgierski nakaz aresztowania podczas pracy w Białym Domu

Goren dodał, że robiąc to, Izrael bierze również udział w wewnętrznym europejskim sporze - który jest po stronie przeciwnej długoletniej polityce Izraela. Na przykład, "kiedy Izrael chciał ostatnio wysyłać wiadomości do Iranu, nie zwrócił się do swoich nowych przyjaciół pośród narodów Visegardu, ale w rzeczywistości do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Tak stało się w wielu innych przypadkach. To są nasi sprzymierzeńcy, to ci, którzy są w stanie dostarczać dobra i musimy pielęgnować nasze relacje z nimi, nawet jeśli istnieją spory polityczne, "powiedział.


W lipcu 2017 r. Netanjahu uczestniczył w Szczycie Wyszehradzkim w Budapeszcie i zaproponował, aby Izrael gościł jedno z regularnych spotkań V4.

Podczas sesji zamkniętej w lipcu ubiegłego roku Netanjahu ostro skrytykował Unię Europejską, mówiąc, że zachowanie UE wobec Izraela jest szalone. Uwagi Netanjahu zostały przypadkowo przesłane do słuchawek dystrybuowanych do dziennikarzy, chociaż jego personel odkrył transmisję i zamknął ją w ciągu kilku minut.

"Unia Europejska jest jedynym stowarzyszeniem krajów na świecie, które warunkuje stosunki z Izraelem, które produkują technologię i każdy obszar, w warunkach politycznych. Tylko raz! Nikt tego nie robi ", powiedział Netanjahu.

"To jest szalone. To szaleństwo - kontynuował, odnosząc się do nacisków UE, by zawrzeć umowę stowarzyszeniową Unii Europejskiej w sprawie niektórych warunków związanych z procesem pokojowym. "Tu nie chodzi o moje zainteresowanie. Mówię o interesach Europy. "

"Mamy specjalne relacje z Chinami. I nie obchodzi ich to. Nie przejmują się kwestiami politycznymi. Premier Indii, Narendra Modi, powiedział, że potrzebuje wody dla swojego ludu. Gdzie ją zdobędę? Ramallah? Nie "- powiedział Netanjahu, dodając, że izraelskie krowy produkują więcej mleka niż jakiekolwiek inne krowy na świecie - podwajają europejską średnią.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka