27 obserwujących
1718 notek
430k odsłon
170 odsłon

Wynalazek, który doprowadził do wojny

Wykop Skomentuj2

12 kwietnia 1861 roku rozpoczęła się, uwieczniona w epokowym dziele Davida Griffitha "Narodziny narodu" i wierszu Norwida " Do Obywatela Johna Browna", którego kopia znajduje się na poczesnym miejscu amerykańskiego muzeum, Wojna Secesyjna. Zapoczątkowało ją ostrzelanie Fortu Sumter w zatoce Charleston w Karolinie Południowej przez konfederatów. Trwała do 26 maja 1865, kiedy poddały się ostatnie zorganizowane ośrodki oporu wojsk Południa. W wyniku wojny śmierć poniosło 620 tysięcy ludzi, zniszczono mienie o wartości 5 mld dolarów, wolność uzyskało 4 mln niewolników, których wyceniano na 2 mld ówczesnych dolarów.Cotton gin - wynalazek, za który USA musialo zapłacić przedłużeniem się niewolnictwa i wojną domową, która pochłonęła więcej ofiar niż wojny, w których później uczestniczyła.


Niewolnictwo istniało na terenie całej Ameryki, początkowo uznawano, że ten problem sam się rozwiąże, jak na Północy gdzie po prostu przestało się opłacać. I gdy zarówno na Północy jak i na Południu wyczekiwano jego rychłego końca, w 1793 roku Yankee Eli Whitney dokonał ważnego wynalazku, był konstruktorem odziarniarki bawełny, maszyny do mechanicznego oddzielania nasion bawełny od włókien. Maszyna ta zmniejszyła koszty uprawy bawełny; dzięki mechanizacji procesu oczyszczania bawełny wydajność jednego pracownika wzrosła 50-krotnie. Obniżenie cen zwiększyło zapotrzebowanie na bawełnę i na Południu, bazując na taniej niewolniczej sile roboczej, mogło w sposób niebywały wzrosnąć jej wytwarzanie. Statystyki wskazują co się wydarzyło. Jeżeli wartość eksportu bawełny w 1800 roku wynosiła 5 mln ówczesnych dolarów to w momencie wybuchu Wojny Secesyjnej już 191 mln co jest 57 procent wartości całego amerykańskiego eksportu. Południe stało się bawełnianym imperium, na które pracowało blisko 4 mln niewolników . I wydawało się, że byli oni absolutnie podstawowym elementem prosperity południowych stanów. 


Przez wiele lat Południowcy obawiali się, że Północ jeżeli tylko uzyska kontrolę w Waszyngtonie wprowadzi prawa rujnujące ich gospodarkę...

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura