Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
25 obserwujących 1504 notki 385282 odsłony
Paweł Łęski, 16 maja 2018 r.

1 wrzesień 1939, historia trzech przyjaciół.

146 0 0 A A A

imageNa zdjęciu Józef Węgrzyn, 1 września 1939 roku w Teatrze Polskim w Warszawie, ucharakteryzowany na Hitlera grał w sztuce Shaw'a - Genewa.

Światowa premiera miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie 25 lipca 1938 roku. Pierwsza brytyjska produkcja na festiwalu w Malvern 1 sierpnia 1938 roku. Shaw napisał broszurę towarzyszącą produkcji w Malvern. Premiera londyńska miała miejsce 27 stycznia 1939 r., z dodatkowymi scenami. Aktualność tematu i nadciągająca wojna, przyciągała publiczność.

Bogdan Korzeniewski:

"Węgrzyn ucharakteryzowany na Hitlera, Samborski - Bombardone na Mussoliniego. Damięcki - Flanco - na generała Franco. Węgrzyn potem bardzo się bał. Rzeczywiście, zaaresztowali go w grudniu za tego Buttlera i trzymali trzy miesiące na Pawiaku. Ale bał się i potem. Chciał, by Niemcy mu zapomnieli. I Samborski się bał. Role brutali, a tchórz. Ci trzej ludzie, tak różni, to zbiorowy los polskiego aktorstwa w czasie wojny: odwaga i upór - Damięcki, zagubienie, niezdolność do walki - Węgrzyn, otwarta współpraca - Samborski."

image

Na zdjęciu ekipa nazistowskiego austriackiego filmu propagandowego, nad którym bezpośredni nadzór sprawował Himmler - Heimkher. Jedną z ról, zagrał Samborski, który po zamachu na Igo Syma uciekł do Austrii.

Opublikowano: 16.05.2018 20:47. Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 20:52.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @gini dziękuję pozdrawiam
  • @Romuald Kałwa samobójstwo? Przyzwyczajanie do środków uspokajających np. luminal a...
  • @Paweł Łęski Wikipedia: Na podstawie ustaleń śledztwa celem projektu MKUltra było zbadanie...

Tematy w dziale Kultura