26 obserwujących
1885 notek
465k odsłon
242 odsłony

Gadka szmatka doprowadziła do wojny domowej

Wykop Skomentuj

Na zdjęciu flaga rebeliantów wisząca nad Fortem Sumter 14 kwietnia 1861 roku, po długotrwałym bombardowaniu artyleryjskim, zmuszającym wojska Unii do wycofania się.

Było wiele katastrofalnych nieporozumień pomiędzy Południem i Północą w okresie poprzedzającym wybuch wojny domowej. Ale największym nieporozumieniem było to, że żadna ze stron nie zdawała sobie sprawy, zanim było już za późno, że druga strona wchodząc w swoją retorykę traci możliwość odwrotu. Aż do wybuchu wojny nie myślano, że rywal rzeczywiście chce walczyć. Było za późno by cokolwiek zmienić gdy na pole wytoczono realne działa.

Południowcy opowiadali o secesji przez wiele lat i taka gadka szmatka już wszystkich zaczynała nużyć gdyż uznawano ją jedynie za sposób prowadzenia gry politycznej. Chcesz coś osiągnąć, więc straszysz najgorszymi rzeczami, które mogą mieć miejsce, jeśli nie otrzymasz tego czego żądasz. Ale oczywiście nigdy nie zamierzałeś wprowadzić w życie swoich gróźb. Zuchwałe słowa nigdy nie miały być spełnione. Ameryknie są narodem pokerzystów dobrze wiedzącym co znaczy blefować. Ale może przyjść moment na słowo " sprawdzam", kiedy człowiek taki jak Jefferson Davis zacznie wierzyć w to co mówi i wyjście z Unii zacznie traktować śmiertelnie poważnie. I ta gadka szmatka przestaje być już zabawna.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura