Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
25 obserwujących 1611 notek 405397 odsłon
Paweł Łęski, 10 lutego 2019 r.

Gadka szmatka doprowadziła do wojny domowej

236 0 0 A A A

Na zdjęciu flaga rebeliantów wisząca nad Fortem Sumter 14 kwietnia 1861 roku, po długotrwałym bombardowaniu artyleryjskim, zmuszającym wojska Unii do wycofania się.

Było wiele katastrofalnych nieporozumień pomiędzy Południem i Północą w okresie poprzedzającym wybuch wojny domowej. Ale największym nieporozumieniem było to, że żadna ze stron nie zdawała sobie sprawy, zanim było już za późno, że druga strona wchodząc w swoją retorykę traci możliwość odwrotu. Aż do wybuchu wojny nie myślano, że rywal rzeczywiście chce walczyć. Było za późno by cokolwiek zmienić gdy na pole wytoczono realne działa.

Południowcy opowiadali o secesji przez wiele lat i taka gadka szmatka już wszystkich zaczynała nużyć gdyż uznawano ją jedynie za sposób prowadzenia gry politycznej. Chcesz coś osiągnąć, więc straszysz najgorszymi rzeczami, które mogą mieć miejsce, jeśli nie otrzymasz tego czego żądasz. Ale oczywiście nigdy nie zamierzałeś wprowadzić w życie swoich gróźb. Zuchwałe słowa nigdy nie miały być spełnione. Ameryknie są narodem pokerzystów dobrze wiedzącym co znaczy blefować. Ale może przyjść moment na słowo " sprawdzam", kiedy człowiek taki jak Jefferson Davis zacznie wierzyć w to co mówi i wyjście z Unii zacznie traktować śmiertelnie poważnie. I ta gadka szmatka przestaje być już zabawna.

Opublikowano: 10.02.2019 15:40. Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 18:53.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @lupin1 dziękuję opieram się na  Afflerbachu pozdrawiam
  • @Ryszard58 dziękuję za miłe słowa Pozdrawiam
  • @Ryszard58 bardzo dziękuję pozdrawiam

Tematy w dziale Kultura