29 obserwujących
2056 notek
518k odsłon
114 odsłon

L'esprit nouveau czyli E.N.

Wykop Skomentuj

L'esprit nouveau czyli E.N.

Dwa zjawiska, które odgrywają szczególną rolę w tworzeniu nowych kierunków artystycznych, to konsekwencje I WŚ i drugiej rewolucji przemysłowej.

Następuje osłabienie tradycyjnych systemów wartości. Zasady, w których żyli ludzie tamtych czasów, postęp naukowy i techniczny powiązany z moralnością, patriotyzm, szacunek do "autorytetów", przewaga Europy w świecie zostają zakwestionowane w trakcie czterech lat wojny. Jedni cierpieli i ginęli w okopach, podczas gdy inni na tyłach bawili się lub, co gorsza, bogacili. Postęp naukowy służył zabijaniu, a nie wyzwalaniu. Ci, którzy przeżyli, chcą zapomnieć i odprężyć się w „szalonym zgiełku" lat dwudziestych.

image

L'Esprit nouveau to magazyn poświęcony współczesnej estetyce we wszystkich jej przejawach architektura, malarstwo, literatura, założony przez Le Corbusiera i Amédée Ozenfant w 1920 roku.

Program „E.N.” był kontynuacją puryzmu, wskazywał na konieczność zbliżenia różnych dziedzin twórczości i podkreślał znaczenie konstrukcji oraz syntezy we współczesnej cywilizacji.

image

Pavillon de l'Esprit Nouveau to modelowy dom zbudowany na Międzynarodową Wystawę Nowoczesnych Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłowych w Paryżu w 1925 roku . Budynek został zaprojektowany przez szwajcarskich architektów Le Corbusiera i Pierre Jeanneret .


W pierwszym tomie swojej pracy „Le Corbusier” wyjaśnia związek między urbanizacją a swoim prototypem: „Chciałem [...] wykazać, że te wygodne i eleganckie jednostki mieszkaniowe, to praktyczne maszyny do życia, mogą być umiejscawiane w wysokich blokach mieszkalnych. W związku z tym ‹Pavilion de l'Esprit Nouveau› został pomyślany jako typowa komórka w takim bloku mieszkalnym. Składał się z minimalnego apartamentu z własnym tarasem na dachu. [...] W 1929 r. Z perspektywy czasu zauważono, że ‹Pavilion de l'Esprit Nouveau› stanowi punkt zwrotny w projektowaniu nowoczesnych wnętrz i kamień milowy w rozwoju architektury. »

image

Fernand Léger i Stworzenie Świata (La Création Du Monde): Le Nègre, Abstrakcja mechaniczna i spektakl, 1923. Wpływ muzyki jazzowej, odejście od sztuki Zachodu, dekoracje kubistyczne. Stworzenie Świata to murzyński balet Dariusza Milchauda odzwierciedlający kulturalne " wrzenie" epoki.

image

Johnson Wax to główna siedziba i budynek administracyjny SC Johnson & Son w Racine, Wisconsin . Budynek został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wrighta dla prezesa firmy, Herberta F. „Hiba” Johnsona, w latach 1936–1939.

image

Korek chłodnicy wykonany w kawałku szkła, rok 1928, na korku podpis artysty B. Lalique. Sztuka wkracza w najdrobniejszych szczegółach do luksusowych samochodów.


image

Pierwsze zdjęcie, Bibi, czerwiec 1922, Trouville, J.H. Lartigue. Fotografia z techniki stała się dziełem sztuki.

image

 Jacques Henri Lartigue był francuskim fotografem i malarzem , znanym z fotografii wyścigów samochodowych, samolotów i paryskich modelek. "Odkryty" w USA w 1963 roku.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura