Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
1256
BLOG

Budżet na 2020 rok bez deficytu?

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 137


1. Jak informuje dziennik Rzeczpospolita projekt budżetu na 2020 rok, nad którym  w najbliższy wtorek ma obradować Rada Ministrów, ma być budżetem zrównoważonym czyli budżetem bez deficytu.

Gdyby rządowi udało się rzeczywiście taki projekt przygotować , to byłoby to wydarzenie bez precedensu, wszak po roku 1990, żaden rząd nie zaproponował budżetu w którym wydatki zostałyby w pełni pokryte dochodami.

Co więcej należy pamiętać, że rok 2020 zapowiada się jako rok trudny, w Europie będziemy mieli do czynienia w wyraźnym spowolnieniem gospodarczym ,którego skutki odczuje także gospodarka polska, ponadto właśnie w tym roku będzie musiał być sfinansowany w pełni Program Rodzina 500 plus na każde dziecko , co pochłonie według szacunków dodatkowo kwotę około 20 mld zł , a więc na cały program potrzebna będzie kwota około 41 mld zł.  

2. Przypomnijmy tylko, że polskie finanse publiczne ( nie tylko budżet państwa ale cały sektor finansów publicznych), znalazły się blisko równowagi już po I kwartale tego roku.

Jak podał bowiem w połowie lipca Eurostat dług publiczny Polski  na koniec I kwartału 2019 roku wyniósł 49% , natomiast deficyt całego sektora finansów publicznych zaledwie 0,1% PKB, a więc polskie finanse publiczne naszego kraju znalazły się tylko krok od nadwyżki.

Według tych danych średnia UE-28 dotycząca długu publicznego wynosi 80% PKB,  średnia dla krajów strefy euro (UE-19) wyniosła 85% PKB, a 5 krajów miało dług zdecydowanie powyżej 100% (Grecja powyżej 180% PKB, Włochy- powyżej 130% PKB, Portugalia powyżej 120% PKB, Belgia-105% PKB, Cypr-105% PKB), a dwa kolejne kraje Francja i Hiszpania- dług bliski 100 % PKB.

Z długiem publicznym poniżej 50% PKB znaleźliśmy się na 17 miejscu pośród 28 krajów członkowskich, ale najważniejsze jest że w ostatnich latach nasz dług w relacji do PKB spada, podczas gdy większości krajów UE wzrasta.

3. Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) deficyt całego sektora rządowego i samorządowego spada od momentu, kiedy rozpoczął funkcjonowanie rząd Prawa i Sprawiedliwości, w 2015 roku wynosił on 2,7% PKB, w 2016 wyniósł 2,2% PKB w roku 2017 -1,5% PKB, a na koniec 2018 spadł do zaledwie 0,4% PKB.

Przez cały ten okres spadał również dług publiczny w relacji do PKB, jeszcze w 2016 wynosił 54,2%, na koniec 2017 wyniósł tylko 50,6%, a koniec 2018 spadł nawet poniżej 49% i wyniósł 48,9%.

Dane zaprezentowane  przez GUS na koniec 2018 roku, są nawet lepsze od tych których spodziewało się jeszcze niedawno ministerstwo finansów, które prognozowało na koniec 2018 roku, deficyt na poziomie 0,5% PKB, a dług publiczny na poziomie 49,2% PKB.

4. Zdecydowaną poprawę sytuacji w polskich finansach publicznych w ostatnich kilku latach odnotowuje więc nie tylko GUS ale także instytucje europejskie w tym unijny urząd statystyczny- Eurostat.

Przy czym należy podkreślić, że znacząca poprawa stanu finansów publicznych w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat, następuje mimo ogromnych dodatkowych wydatków przeznaczanych na ważne cele społeczne.

Jak podkreślił jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki na jednym z portali społecznościowych, „rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał już kolejny raz, że wie jak w sposób racjonalny zarządzać finansami publicznymi i budżetem państwa”.

Co więcej po I kwartale tego roku deficyt całego sektora finansów publicznych osiągnął historyczne minimum i wyniósł zaledwie 0,1% PKB, a  więc zaleźliśmy się tylko o krok od nadwyżki w tym sektorze.

Gdyby więc rządowi premiera Morawieckiego udało się przygotować na ten bardzo trudny rok 2020 , projekt budżetu  bez deficytu, byłoby to z jednej strony wydarzenie bez precedensu po roku 1990 , z drugiej natomiast byłoby to ostateczne pozbawienie wiarygodności wielu ekonomistów III RP, którzy co i rusz oskarżają rząd Zjednoczonej Prawicy o rozdawnictwo pieniędzy publicznych i niszczenie finansów państwa.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka