83 obserwujących
1324 notki
1007k odsłon
391 odsłon

Elementarz wandemii: #1 Czy epidemia jest naprawdę?

Wykop Skomentuj12
    "Pandemia jest występowaniem epidemii na całym świecie. Pandemia grypy może wystąpić, gdy pojawi się nowy wirus, na który ludzie nie są jeszcze uodpornieni"

Jak łatwo zauważyć zniknęły wymogi ogromnej ilości zgonów i chorych, by daną infekcję określać mianem pandemii.

Bazując na tej zmianie 11 czerwca 2009 roku, WHO ogłosiło pandemię H1N1 (świńskiej grypy - swine flu). W następstwie tej decyzji, media szeroko relacjonowały zagrożenie pandemią, a rządy państw podjęły szereg decyzji, w tym o zakupie szczepionek oraz leków mających zapobiegać pandemii.

Do tego zabiegu i jego konsekwencji nawiązała Unia Europejska w dokumencie z 23 marca 2010 roku, wskazując tam na szereg nieprawidłowości. W pkt. 14 tego dokumentu czytamy:


"Z poważnym zaniepokojeniem naukowców spotkało się gwałtowne przejście przez WHO do poziomu 6 epidemii, gdy wywoływane infekcją objawy były łagodne. To zaniepokojenie było tym większe, gdyż dodatkowo zmieniono definicję pandemii tuż przed jej ogłoszeniem".

Dla pełnego obrazu należy dodać, że WHO odpowiedziało, że nigdy nie zmieniało definicji pandemii. Skonfrontowane z archiwalnymi zapisami treści swoich własnych stron internetowych, oświadczyło, że sformułowania na nich zawarte nie stanowią definicji, tylko określenie tego, czym jest epidemia. W procesie dalszego wyjaśniania, WHO nie potrafiło wskazać innej, jednolitej definicji pandemii, w to miejsce posługiwało się zbiorem poziomów epidemii, których określenia też podlegały zmianom.


Reasumując:


Wirus SARS-CoV-2 istnieje i wywołuje u ludzi infekcję, która kończy się czasem ciężkimi powikłaniami i śmiercią. Obecność wirusa oraz infekcji i stanów chorobowych stwierdza się na całym świecie.

Jednak rzeczywista, w ujęciu statystycznym, śmiertelność tego wirusa jest niska (zwłaszcza w zestawieniu z innymi przyczynami zgonów w społeczeństwie) i w żadnym wypadku, nie odpowiada rzeczywistości epidemii znanych ludziom z historii. Definicję pandemii zmieniano, więc to, co nie było pandemią przed zmianą, po zmianie definicji - już nią jest. Co więcej, ostatnie badania jasno wskazują, iż znaczna część populacji, jest na tego właśnie wirusa - uodporniona, nie jest on zatem nowy w rozumieniu określeń WHO czy CDC.

Pozostaje pytanie: Czy to w ogóle ważne? Co z tego, że WHO określi coś jako pandemię lub nie?

Otóż owa deklaracja, uznanie danej infekcji za pandemię, niesie ze sobą szereg bardzo poważnych skutków. Ze względu na uwarunkowania społeczno-polityczne, ta decyzja pociąga za sobą każdorazowo poważne działania państw na całym świecie. Wprowadzane są procedury i obostrzenia w stosunku do życia obywateli oraz sfery gospodarki. Wydatkowane są poważne środki na, mające pomagać, leki i szczepionki. Zmienia się rzeczywistość życia i funkcjonowania ludzi. Taką właśnie jedną decyzją, taką jedną deklaracją.

Pandemia jest. Bo tak ogłosiło WHO, bo tak mówią wszystkie główne media, bo tak twierdzą naukowcy, szczególnie ci zatrudniani przez rządy, bo w środowisku naukowym zdania, co do stopnia zagrożenia infekcją i działań rządowych, są podzielone.

Warto pamiętać, że to nie jest pandemia w rozumieniu tych historycznych, strasznych doświadczeń ludzkości, ani w rozumieniu określeń jakich ludzie używali do 2009 roku, do momentu zmiany treści definicji "pandemii" przez urzędników WHO.

Skoro nie jest to pandemia, jaką ludzkość zna z doświadczenia oraz nie jest to pandemia w rozumieniu tego określenia aż do 2009 roku, ale jest jednak  ogłoszona przez WHO, to może wypadałoby po prostu użyć nowego słowa na określenie tego, z czym mamy do czynienia. Określenie "wandemia" wydaje się tu pasować, jako rodzaj infekcji spotykanej na całym świecie, a ogłaszanej przez pracowników WHO, jako pandemia.

Wszystko bowiem, zaczyna się od słów, jak to pisał Zbigniew Nienacki w "Dagome Iudex" zaś naprawa rzeczywistości właśnie od naprawy słów się powinna zaczynać, co postulował Konfucjusz. We współczesnym świecie agresja toczy się w przestrzeni informacji i myśli. Dlatego jej ofiarą padają zawsze najpierw słowa i pojęcia.


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości