12 obserwujących
645 notek
1395k odsłon
1503 odsłony

Grypa i koronawirus. Podobieństwa i różnice

Grypa i koronawirus mają podobne pierwsze objawy.
Grypa i koronawirus mają podobne pierwsze objawy.
Wykop Skomentuj11

Grypa i koronawirus COVID-19 to choroby wirusowe. Mają podobne objawy i część powikłań. Zobacz, jakie są najważniejsze różnice między nimi.

Koronawirus i grypa - podobieństwa

Niektórzy chorujący na koronawirusa lub alergię nie czują żadnych objawów. Wirusy atakują górne drogi oddechowe, powodując kaszel, gorączkę, bóle mięśni i uczucie zmęczenia. Mają podobną budowę strukturalną - kulisty kształt z pojedynczą nicią RNA, za pomocą którego atakują komórki nabłonka oddechowego. 

Oba wirusy - grypy i SARS-CoV-2 - przenoszą się drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie lub kaszel w stronę niezainfekowanej osoby, by ją zarazić. Niewskazane jest przebywanie obok osoby chorej na grypę lub na COVID-19 w odległości mniejszej niż jeden metr. Kolejnym mylącym podobieństwem są objawy: kaszel, duszności, gorączka, bóle mięśni - doskwierają one pacjentom cierpiącym na różne alergie, grypę i koronawirusa.

Zarówno z grypą, jak i koronawirusem gorzej radzą sobie osoby starsze, mające problemy z krążeniem i cierpiące na choroby przewlekłe, ponieważ słabszy jest układ odpornościowy. Utrudnia to zwalczanie wirusa grypy lub COVID-19. 

Wczesne objawy grypy i Covid-19:

  • gorączka
  • duszności
  • suchy kaszel
  • bóle mięśni

Jeśli zauważysz u siebie objawy przeziębienia, powinieneś przede wszystkim najpierw pozostać w domu (samoizolacja), aby nie zarażać innych osób. Obserwuj swój organizm - mierz temperaturę ciała, wypoczywaj, nawadniaj się. W sytuacji, gdy pojawi się gorączka, zgłoś się do lekarza. Jeśli podejrzewasz, że kontaktowałeś się z osobą, która mogła być zarażona koronawirusem, nie idź ani do lekarza POZ , ani na SOR w szpitalu. Skontaktuj się z miejscowym Sanepidem lub oddziałem zakaźnym szpitala. Tu jest więcej informacji na ten temat: Koronawirus - gdzie zadzwonić?

Grypą i koronawirus - różnice

Rzadkim objawem koronawirusa jest katar, co jest typowym prognostykiem dla zachorowania na grypę. - Grypa i nowy koronawirus oddziałują na różne części organizmu i dolne drogi oddechowe. Przy koronawirusie prawdopodobnie nie dostaniemy kataru, ale może wystąpić ból gardła, kaszel, gorączka lub problemy z oddychaniem.

Różne są powikłania. Przykładowo, zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2 mogą zmagać się z ciężkim zapaleniem płuc, a w ekstremalnych przypadkach z sepsą i ostrą niewydolnością oddechową. Grypa rozwija się w zapalenie płuc i oskrzeli, mięśni, mięśnia sercowego, prowadzi też do schorzeń neurologicznych. 

Według najnowszych danych WHO wirus z Wuhan powoduje śmiertelność na poziomie 2-3 proc. zarażonych. Z kolei sezonowa grypa skutkuje śmiercią w grupie mniejszej niż 1 proc. chorych.

Istotną różnicą jest też fakt, że na grypę można się zaszczepić. Dopiero trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Wstępne szacunki zakładają wypracowanie jej w ciągu 18 miesięcy. Na grypę możemy się zaszczepić, a infekcję leczyć pod opieką lekarza, który przepisze antybiotyki i niezbędne leki. Koronawirus jest łagodniejszy w przebiegu dla dzieci, nawet niewidoczny, ale najmłodsi w kontakcie z osobami starszymi stają się roznosicielami zarazy. Grypą średnio od innych zaraża się 1,3 pacjentów, a koronawirus atakuje dwie osoby po kontakcie z chorym. Ciężej powikłania SARS-CoV-2 są groźniejsze dla mężczyzn - grypa w tym wypadku jednakowo atakuje również kobiety.  


Polecamy:


GW


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości