Wirusa zabija dystans. fot. PAP/EPA
Wirusa zabija dystans. fot. PAP/EPA

COVID-19: Aktualna sytuacja w Polsce. "Koronawirusa zabija dystans"

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

W Polsce odnotowano dziś 396 nowych zakażeń i 9 zgonów na koronawirusa. COVID-19 nadal jest groźny, dlatego powinniśmy utrzymywać dystans społeczny, często myć i dezynfekować ręce i nosić maseczki.

Liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem na całym świecie przekroczyła 8 milionów. Liczba zgonów to ponad 435 tysięcy. W Polsce odnotowano dziś 396 nowych zakażeń i 9 zgonów. Łącznie w naszym kraju jest 29 788 przypadków zachorowania potwierdzonego badaniami klinicznymi i i 1256 zgonów.

Najnowszy bilans koronawirusa

Nowe przypadki, o których informuje dziś ministerstwo pochodzą z województw: śląskiego (188), łódzkiego (73), mazowieckiego (56), wielkopolskiego (17), podkarpackiego (14), świętokrzyskiego (14), podlaskiego (13), małopolskiego (9), opolskiego (8), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1) i lubuskiego (1).

Zmarłe osoby to: 57-letnia kobieta z Bolesławca, 92-letnia kobieta z Opola, 69-letnia kobieta ze Szczecina, 65- i 71-letni mężczyźni z Warszawy, 66- i 83-letni mężczyźni z Tychów, 70-letni mężczyzna Rydułtów i 84-letnia kobieta z Gdańsk.


Wczoraj najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Śląsku: 160. Poinformowano także o śmierci kolejnych 10 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodsza ofiara śmiertelna miała 40 lat. „Wszystkie osoby miały choroby współistniejące” – podało MZ. Resort informował o wzroście zdiagnozowanych przypadków w Polsce do 29 392. Zmarło 1 247 chorych, a wyzdrowiało już 14 226.

"Koronawirusa zabija dystans"

Epidemia wcale się nie skończyła, choć wiele osób zachowuje się tak, jakby o tym zapomniało. - Wysoka temperatura nie zlikwiduje wirusa. Wirusa zabija dystans - przypomniał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że już pod koniec tego tygodnia, gdy skończy się badanie przesiewowe na Śląsku, liczba zakażonych powinna spaść.

 - Teraz przy tej pogodzie – wiosna - wrażenie jest takie, jakby już wszystko minęło jak zły sen, a nie minęło – ostrzegł Szumowski w Programie III Polskiego Radia.

- Tutaj nie ma co liczyć na to, że ta wysoka temperatura zlikwiduje wirusa, (...) może słońce, promienie ultrafioletowe, ale to też w niewielkim stopniu. Wirusa zabija dystans – podkreślił.

- Organizacyjnie jesteśmy przygotowani na drugą falę epidemii jesienią. - Możemy wrócić do szpitali jednoimiennych, są respiratory, środki ochrony. To zupełnie inna sytuacja niż w marcu - zauważył minister.

Minister powtórzył, że przy powitaniu i w kontaktach społecznych przede wszystkim należy zachować dystans i pamiętać o częstej dezynfekcji i myciu rąk. Po raz kolejny odniósł się też do zasad w kontekście spotkań wyborczych. Zaapelował do zwolenników kandydatów na prezydenta, by nosili maseczki, jeśli nie udaje się zachować odpowiedniego dystansu (1,5 m).

Minister pytany był również o rekomendacje dla poszczególnych regionów Polski dotyczących formy głosowania w zbliżających się wyborach prezydenckich. Odparł, że sytuacja będzie szczegółowo analizowana – gmina po gminie.

- Tam, gdzie (transmisja pozioma wirusa będzie wysoka, będziemy rekomendowali PKW, by odbyły się wybory wyłącznie korespondencyjne – powiedział.

Takie rekomendacje muszą być wydane na 7 dni przed wyborami, które odbywają się 28 czerwca. Jednak gdy do wykrycia zakażenia dojdzie później, to - jak zaznaczył minister - taka osoba, przebywająca na kwarantannie, powinna poinformować o tym gminę i wtedy otrzyma pakiet wyborczy. 

Górnicy zdrowieją

Wyzdrowiała już jedna trzecia spośród ponad 5,7 tys. zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych trzech spółek węglowych. Za ozdrowieńców uznano dotąd ponad 1,9 tys. górników. Duża część z nich mogła już wrócić do pracy. Największy udział osób, które wyzdrowiały z Covid-19, w stosunku do ogółu zakażonych jest obecnie w bytomskiej kopalni Bobrek, należącej do spółki Węglokoks Kraj. W poniedziałek rano zdrowych było już 480 pracowników tego zakładu, wobec 590 wszystkich zakażonych. Oznacza to, że ponad 80 proc. zarażonych pracowników pozbyło się koronawirusa.

Uzdrowiska znowu czynne

Uzdrowiska wznawiają działalność po przerwie koronawirusowej. Ministerstwo Zdrowia opublikowało szereg zaleceń dla kuracjuszy.

Osoby, które planują udać się na turnusy do sanatoriów, będą poddawane testom na koronawirusa. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, pacjent zostanie odesłany do domu.


Lekarze zaniepokojeni zachowaniem ludzi

Koronawirus nadal z nami jest, w dalszym ciągu powinniśmy utrzymywać dystans społeczny, często myć i dezynfekować ręce i nosić maseczki, szczególnie w miejscach skupisk ludzkich - przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

"Z niepokojem zauważamy, że coraz więcej osób rezygnuje z masek robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń (także tych przedwyborczych), w miejscach kultu religijnego. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd!" - podkreśliła w oświadczeniu prezes PPOZ, Bożena Janicka.

Zaapelowała o ostrożność i rozsądek, bo koronawirus nie zniknął. "To groźny przeciwnik, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, starszych, z "wielochorobowością” (schorzeniami układu krążenia i oddechowego), w procesie leczenia, np. onkologicznego (chemioterapia). Nie dajmy się ponieść źle rozumianej 'wolności'" - wezwała.

KJ



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości