15 obserwujących
828 notek
1912k odsłon
873 odsłony

Migrena - przyczyny, objawy. Jak skutecznie leczyć migrenę?

U prawie 90 proc. chorych pierwszy napad bólu występuje przed 40. rokiem życia.
U prawie 90 proc. chorych pierwszy napad bólu występuje przed 40. rokiem życia.
Wykop Skomentuj31

Migrena to uporczywe, pulsujące i nawracające bóle głowy. Choć napady migreny utrudniają codzienne funkcjonowanie, to mało osób prawidłowo je leczy. Warto o tym przypomnieć podczas Światowego Dnia Mózgu, który przypada 22 lipca. 

Co to jest migrena?

Migrena jest chorobą neurologiczną. Charakteryzuje się nawrotowymi epizodami bólów głowy, które występują nad prawym lub lewym oczodołem, czasami z obydwu stron głowy.Migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Może jej towarzyszyć światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia), występują też nudności i wymioty. Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura, czyli zaburzenia widzenia, w postaci świetlistych zygzaków, plamek, mroczków czasami ubytków w polu widzenia czy drętwienia. Pacjenci najczęściej mówią lekarzom, że mają uczucie zaciskania się obręczy wokół głowy.

Pochodzenie migreny nie jest do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie migrena jest związana z genetyczną predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Chodzi o nieprawidłowe funkcjonowanie receptorów kanałów jonowych kory mózgowej, regulujących przepływ mózgowy. Według innej teorii migrena to mechanizm obronny mózgu w walce ze stresem oksydacyjnym, czyli zaburzenia w produkcji reaktywnych form tlenu, tzw. wolnych rodników. 

Częstość występowania migreny szacuje się na ok. 6 proc. w przypadku mężczyzn i 15 -18 proc. kobiet. Sporadycznie występuje także u dzieci. Najwięcej nowych zachorowań pojawia się w okolicach 40. roku życia, co oznacza, że cierpią przede wszystkim ludzie aktywni zawodowo. Według statystyk w Polsce na migrenę cierpi ponad 300 tys. osób, w różnym wieku.

Najczęstsze rodzaje migreny

 • Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się lekkimi problemami ze wzrokiem. Bardzo często z bólami migrenowymi związane są nudności i wymioty.
 • Z aurą – zazwyczaj napad bólu poprzedzony jest zaburzeniami wzroku (często pojawia się migocący obszar obejmujący coraz więcej pola widzenia oraz zaburzenia perspektywy). Migrena trwa zazwyczaj do 3 godz., ból obejmuje oczy i głowę. Mogą występować porażenia wzroku, paraliże rąk, trudności w mówieniu. Często bólowi towarzyszą mdłości.
 • Okoporaźna – występują bóle głowy skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.
 • Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy połączone z napadami padaczki lub drętwieniem ciała, występują zaburzenia mowy. 
 • Stan migrenowy – to napad migreny przedłużający się powyżej 72 godzin. Towarzyszą mu nasilone objawy w postaci uporczywych wymiotów, mogących doprowadzić do istotnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej,zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie. 

Najbardziej dotkliwa jest migrena przewlekła, w jej przypadku napady migrenowego bólu głowy trwają powyżej 15 dni w miesiącu przez okres przynajmniej 3 miesięcy. 

kobieta w maseczce trzymająca się za głowę
Na migrenę statystycznie częściej uskarżają się kobiety.

Co może wywołać migrenę?

Czynników zwiększających ryzyko migreny jest wiele. Należą do nich m.in.

 • stres, emocje
 • nieregularny rytm dobowy, brak albo nadmiar snu
 • przebywanie w hałasie, nadmiar jasnego światła
 • zanieczyszczenie powietrza
 • zmiany ciśnienia atmosferycznego
 • intensywny wysiłek fizyczny lub intelektualny
 • niewłaściwa dieta (głodówki lub objadanie się, odwodnienie)
 • nadwrażliwość na niektóre pokarmy i substancje chemiczne czy farmakologiczne
 • spożywanie nadmiernych ilości napojów zawierających kofeinę
 • nadużywanie alkoholu czy leków przeciwbólowych
 • zmiany hormonalne u kobiet 

Migrena a depresja

Osoby, które cierpią na migrenę przewlekłą mogą doświadczać większych problemów psychospołecznych, emocjonalnych oraz zwiększonych trudności w pracy, szczególnie w stosunkach międzyludzkich. Życie w ciągłym bólu utrudnia im bowiem codzienne funkcjonowanie. 

Migrenie często towarzyszą inne choroby przewlekłe, takie jak zaburzenia lękowe, depresyjne, bezsenność. Osoby cierpiące z powodu migreny przewlekłej są niemal sześciokrotnie bardziej narażone na rozwój depresji, a prawdopodobieństwo zwiększa się wraz ze wzrostem liczby dni z migrenowym bólem głowy w miesiącu. 

Bywa, że choroba jest lekceważona przez bliskich, a lekarz pierwszego kontaktu nie zdiagnozuje przewlekłych bólów głowy jako migreny, co jeszcze bardziej nasila poczucie wykluczenia . Dlatego najlepiej udać się do neurologa, który przeprowadzi dokładny wywiad. Do rozpoznania migreny nie są konieczne badania dodatkowe, chociaż z reguły wykonywane są badania obrazowe mózgu i ew. EEG w celu wykluczenia innych chorób. 

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości