16 obserwujących
1034 notki
2178k odsłon
  1604   0

Twórca szczepionki mówi, kiedy wrócimy do normalności. Najnowsze dane COVID-19

Najnowszy bilans koronawirusa w Polsce. fot. PAP
Najnowszy bilans koronawirusa w Polsce. fot. PAP

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 20 816 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano też informację o śmierci 143 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u ponad 733 tysięcy osób. Wyzdrowiało 11 239 osób. Ostatniej doby wykonano ponad 35 tysięcy testów.

Najnowszy bilans koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 20 816 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, o których poinformowano w poniedziałek, pochodzi z województwa śląskiego, gdzie odnotowano 3322 infekcji.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (2436), wielkopolskiego (2400), dolnośląskiego (1784), małopolskiego (1295), lubelskiego (1163), zachodniopomorskiego (1110), łódzkiego (1083), pomorskiego (1037), warmińsko-mazurskiego (1040), kujawsko-pomorskiego (896), podkarpackiego (842), świętokrzyskiego (787), lubuskiego (577), opolskiego (557), podlaskiego (487).


Ministerstwo przekazało również informację o śmierci 143 zakażonych osób. Podano, że z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 127 osób.

Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 733 788 osób, z których 10 491 zmarło.

Dotychczas najwyższy dobowy bilans zakażeń odnotowano w Polsce 7 listopada. Poinformowano tego dnia o 27 875 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Wcześniej resort zdrowia opublikował codzienny raport z danymi epidemiologicznymi. Wynika z niego, że:

  • 35 604 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (+156 w stosunku do dnia poprzedniego),
  • z tego 222 458 łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest zajętych (+ 470),
  • 2 454 respiratory są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (-297),
  • z tego 2 103 respiratory są wykorzystywane (-11),
  • 22 767 osób jest objętych kwarantanną (+13 445),
  • 28 528 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (-1392),
  • 306 022 osoby wyzdrowiały (+11 239).

Według Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tysiąca testów na obecność koronawirusa. W niedzielę informowano o wykonaniu ponad 46,6 tys. testów, w sobotę o 56 tys., w piątek - ponad 57,5 tys., w czwartek o ponad 57,2 tys., w środę o 53,2 tys., a we wtorek o 54,7 tys.

Na początku listopada premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jeśli średnia liczba nowych przypadków zakażenia z siedmiu dni przekroczy 70-75 na 100 tysięcy mieszkańców, w Polsce będą wprowadzone zasady narodowej kwarantanny, tak zwanego lockdownu.

W czwartek 12 listopada Morawiecki przekazał, że "liczba zakażeń zaczęła spadać" i w związku z tym "nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny".

Nowe procedury kwarantanny i izolacji

"W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany. Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji, robi to automat" - poinformował na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

W tym tygodniu uruchomiono nowy numer telefonu - 22 25 71 145 - z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. Pytania o COVID-19 lub wyjaśnienia statusu kwarantanny należy kierować na infolinię pod numer telefonu: 22 25 00 115.


Więcej przeczytasz tutaj: Kwarantanna - nowe przepisy. Kto podlega, a kto nie podlega kwarantannie - sprawdź zmiany

Kiedy wrócimy do normalności?

Współzałożyciel firmy BioNTech prof. Ugur Sahin optymistycznie zakłada, że świat wróci do normalności zimą kolejnego roku. BioNTech wraz z firmą Pfizer opracowały skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Naukowiec uważa, że szczepionka powinna przynieść pierwsze efekty latem 2021.

W rozmowie z BBC Sahin wyraził nadzieję, że szczepionka "może zmniejszyć transmisję wirusa o połowę, co doprowadzi do dramatycznej redukcji przypadków". Naukowiec spodziewa się "dalszej analizy, która wykaże, że szczepionka ograniczy przenoszenie zakażenia między ludźmi, a także powstrzyma rozwój objawów u zaszczepionych".

– Jestem bardzo pewny, że przenoszenie choroby między ludźmi zostanie ograniczone przez tak wysoce skuteczną szczepionkę. Może nie w 90 proc., może w 50, ale nie powinniśmy zapominać, że nawet to może doprowadzić do dramatycznego zmniejszenia rozprzestrzeniania się pandemii – powiedział Sahin w rozmowie z BBC.

Badacz poinformował też, że "jeśli wszystko będzie dalej szło dobrze, szczepionka zacznie być dostarczana pod koniec tego roku albo na początku przyszłego". Celem jest dostarczenie ponad 300 mln dawek na całym świecie do kwietnia przyszłego roku, co może pozwolić na zrobienie różnicy w ilości zakażeń.

– Lato nam pomoże, ponieważ wskaźnik zakażeń obniży się wtedy. Absolutnie niezbędne jest uzyskanie wysokiego wskaźnika szczepień do jesieni przyszłego roku lub przed nią – stwierdził.

Konkurencyjny projekt szczepionki

Amerykański koncern Johnson & Johnson, który pracuje nad konkurencyjną szczepionką, rozpoczął nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.

"Badanie oceni skuteczność testowanej szczepionki po podaniu pierwszej i drugiej dawki, by ocenić ochronę przed wirusem i potencjalne dodatkowe korzyści dla okresu ochrony po podaniu drugiej dawki" - napisano w oświadczeniu firmy. 

Wstępna ocena już prowadzonych badań klinicznych szczepionki od Johnson & Johnson jest pozytywna i wykazała, że pojedyncza dawka substancji wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i jest ogólnie dobrze tolerowana - przypomina agencja Reutera.

W nowym badaniu weźmie udział do 30 tys. osób i będzie ono prowadzone równolegle z już toczącymi się od września testami nad szczepieniem pojedynczą dawką, w które zaangażowanych jest 60 tys. ochotników.

Uczestnikom nowych testów zostaną podane dwie dawki projektowanej szczepionki znanej jako Ad26.COV2.S lub placebo w odstępie 57 dni. Rekrutacja ochotników ma zakończyć się w marcu 2021 r., a samo badanie potrwa rok. W Wielkiej Brytanii w próbach klinicznych ma wziąć udział 6 tys. osób, będą one prowadzone także w USA, Kolumbii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, RPA i na Filipinach.

- To naprawdę ważne, byśmy kontynuowali badania nad wieloma projektami szczepionek od różnych producentów, a następnie byli w stanie zapewnić dostawy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i ludzi na całym świecie - powiedział prof. Saul Faust, który jest współodpowiedzialny za testy w Wielkiej Brytanii.

KJ

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości