Koronawirus w Polsce. fot. PAP/Adam Warżawa
Koronawirus w Polsce. fot. PAP/Adam Warżawa

Prof. Horban: Lepiej się szczepić. Szczepienia są bezpieczne? Koronawirus raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 60

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 13 749 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz śmierci 470 osób. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 1 102 096 osób, spośród których 21 630 zmarło.

Najwięcej zakażeń dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano 1701 infekcji.

Pozostałe przypadki pochodzą z województw: wielkopolskiego (1672), kujawsko-pomorskiego (1404), śląskiego (1251), dolnośląskiego (985), zachodniopomorskiego (956), warmińsko-mazurskiego (897), pomorskiego (887), łódzkiego (863), lubelskiego (618), opolskiego (493), małopolskiego (488), lubuskiego (467), podkarpackiego (406), podlaskiego (364), świętokrzyskiego (215).

"82 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" – przekazał resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 470 zakażonych osób. Podano, że z powodu COVID-19 zmarło 113 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 357 osób.

Dotychczas najwyższy dobowy bilans zakażeń odnotowano w Polsce 7 listopada. Poinformowano tego dnia o 27 875 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 1 102 096 osób, spośród których 21 630 zmarło. Resort przypomniał, że w związku z niedawnymi korektami wprowadzanymi przez laboratoria w systemie "globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń".

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 38,4 tysiąca testów na obecność koronawirusa.

W czwartek resort zdrowia opublikował też codzienny raport z danymi epidemiologicznymi. Wynika z niego, że:

  • 38 186 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (- 44 w stosunku do dnia poprzedniego),
  • z tego 19 131 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (- 328),
  • 3 121 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+9),
  • z tego 1 775 respiratorów jest wykorzystywanych (- 25),
  • 219 992 osoby są objęte kwarantanną (- 34 794),
  • 11 389 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (- 937),
  •  792 119 osób wyzdrowiało (+ 23 878).

Episkopat chce, by zmniejszono limity w kościołach na Boże Narodzenie

"Lepiej się szczepić"

Lepiej się szczepić niż nie szczepić - przekonuje główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban w rozmowie z "Gościem Niedzielnym". Jak mówi, do szczepień "w zasadzie nie ma przeciwwskazań; są raczej wskazania - rozmaite wady, obciążenia czy choćby otyłość".

Prof. Horban pytany czy znamy dokładnie skład i działanie zamówionych przez rząd szczepionek przeciwko COVID-19, odpowiedział: - Tak, znamy działanie, skład też nie jest tajny. - Natomiast z punktu widzenia pacjenta ważne jest to, że są one po pierwsze bezpieczne, a po drugie – skuteczne. Skuteczne, to znaczy, że zabezpieczają co najmniej 90-procentowy odsetek zaszczepionych. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że ok. 10 proc. szczepiących się może nie zostać zabezpieczonych. Ale odsetek jest absolutnie wystarczający, żeby opanować epidemię - podkreślił.

Na pytanie, czy szczepionka będzie darmowa dla wszystkich czy tylko dla osób z grup ryzyka, czyli seniorów, pracowników służby zdrowia, handlu, nauczycieli czy urzędników, główny doradca premiera ds. COVID-19 zapewnił, że "dla wszystkich polskich obywateli na pewno będzie darmowa, choć pieniądze na nią pochodzą w końcu z naszych podatków". - Podejrzewam, że będzie bezpłatna także dla tych wszystkich, którzy mają uregulowany status pobytu w naszym kraju - dodał prof. Horban.

Poinformował, że jedna dawka szczepienia "jak się wydaje, nie jest wystarczająca, żeby uzyskać właściwą odpowiedź immunologiczną". - Potrzebna jest druga dawka, podawana mniej więcej trzy, cztery tygodnie po pierwszej. Nie wiemy natomiast, jak długo będzie trwała odporność – czy będą to miesiące, czy lata. Nie ma na razie doniesień o znaczących objawach ubocznych, które te szczepionki mogłyby powodować. I wydaje się, że ich nie będzie, bo w tej koncepcji nie używamy wirusa – ani żywego, ani osłabionego, tzw. atenuowanego. To są szczepionki, które zawierają albo niewirusowe mRNA, albo fragmenty zrekombinowanych fragmentów genomu czy struktur wirusowych, kluczowych dla odpowiedzi immunologicznej - zapewnił.

Najnowsze doniesienia: Szczepionki firmy Pfizer i BioNTech nie powinny przyjmować osoby z poważnymi alergiami.

Czy szczepienia są bezpieczne? 

Czy rzeczywiście mamy gwarancję, że nic złego się nie będzie działo i czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia?  - W zasadzie nie ma przeciwwskazań. Są raczej wskazania – rozmaite wady, obciążenia czy choćby otyłość, bo ludzie otyli przechodzą tę chorobę dużo ciężej.

Natomiast w tej chwili nie obserwuje się jakichś poważnych powikłań. Typowym objawem są dolegliwości lokalne, np. ból po wstrzyknięciu, jakiś obrzęk. Ale to są bardzo znikome objawy, nie większe od powikłań, które występują np. przy szczepieniu przeciwko grypie. Teoretycznie może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, ale jest to niesłychanie rzadka reakcja. Tak dzieje się, jeśli ktoś jest uczulony na któryś ze składników, najczęściej chemicznych, zawartych w tej szczepionce. Może ona wystąpić po każdej szczepionce, stąd rutynowo stosuje się procedury medyczne gwarantujące właściwe postępowanie - wyjaśniał prof. Horban. 

Pytany, jak przekonałby tych niechętnych szczepieniu, odparł: "powiedziałbym brutalnie: tobie nic nie grozi – najwyżej będziesz sierotą". - Na szczęście jeśli rodzic się zaszczepi, to jest bezpieczny. Oczywiście na tyle, na ile szczepionka jest skuteczna, czyli na te dziewięćdziesiąt, może dziewięćdziesiąt parę procent. Natomiast dalsze zarażanie się przez młodych będzie skutkowało dużym prawdopodobieństwem dalszej transmisji wirusa w społeczeństwie. Lepiej więc się szczepić niż nie szczepić - zaznaczył.

Badania: Z każdym tygodniem lockdownu pije się więcej

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości