Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się w Polsce 28 grudnia 2020 r. Fot. Pixabay
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się w Polsce 28 grudnia 2020 r. Fot. Pixabay

Szczepienia p/ COVID-19 (etap 0): zgłoszenia chętnych do 28 grudnia

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 60

Kierownicy placówek zdrowia muszą zgłosić pracowników chcących się zaszczepić. Szczepienia są darmowe i dobrowolne.

Do priorytetowej grupy 0 należą:
-pracownicy szpitali węzłowych
-pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych
-pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej
-pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki
-pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych

Szczepienia dla grupy zero obejmują też personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia, w tym  wolontariuszy i stażystów.

Pracownicy wymienionych podmiotów, którzy chcą się zaszczepić powinni zgłosić się z wypełnionym oświadczeniem o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do swojego pracodawcy, który ma obowiązek sporządzić listę chętnych. Następnie pracodawca wybiera jeden z 509 szpitali węzłowych, do których przekazuje zebrane dane. Może to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza online. Należy w nim wskazać dane zgłaszającego podmiotu, wybrać szpital węzłowy i przekazać dane pracowników.

Po zgłoszeniu szpital poinformuje o grafiku szczepień i zaprosi na kwalifikację. Wymagany będzie również podpis pod zgodą na szczepienie (e-skierowanie jest tylko elektroniczne w systemie P1). Po przyjęciu pierwszej szczepionki należy umówić się z tym samym szpitalem na termin przyjęcie drugiej dawki.

Więcej informacji o szczepieniach i o szczepionkach można znaleźć na portalu: Gov.pl/ lub na infolinii 989.

Etapy szczepień

Kolejne grupy osób będą sukcesywnie szczepione w trzech etapach. Na wszystkich z nich, szczepienia są darmowe i dobrowolne. Aby się zaszczepić, należy zgłosić się samodzielnie.

ETAP I obejmie seniorów powyżej 60. roku życia, nauczycieli, funkcjonariuszy służb mundurowych i pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych.

Na ETAPIE II szczepione będą osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia; osoby wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy transportu publicznego, wymiaru sprawiedliwości, sektora infrastruktury krytycznej, usług teleinformatycznych i poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, funkcjonariusze służb celno-skarbowych i dostaw wody, gazu, prądu).

III ETAP to powszechne szczepienia dostępne dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
Szczepienia na COVID-19 będą dostępne między innymi w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, mobilnych zespołach szczepiących, centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych i innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej).


MK

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości