Josephine Baker, Paryż 1926
Josephine Baker, Paryż 1926

Taniec to skuteczny sposób na stres

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Podczas tańca organizm wydziela endorfiny, czyli hormon szczęścia, dzięki czemu czujemy się szczęśliwi. Jest to skuteczny sposób na relaks od codziennych obowiązków i zmartwień. Wykazano, że taniec aż o 76% zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Taniec spowalnia procesy odpowiedzialne za starzenie. Wzmacnia serce i układ wieńcowy, zwiększa wydolność płuc. Zaangażowanie mięśni i układu oddechowego zawodowego tancerza w czasie jednego tańca często jest równoważne wysiłkowi olimpijczyka biegnącego na dystansie 800 metrów. Ruch w takt muzyki pozwala wydajnie spalać kalorie. Według różnych szacunków, przy bardzo energicznym tańcu możemy spożytkować nawet 366 kcal w ciągu godziny.

Taniec to sprzymierzeniec w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. U kobiet ma duże znaczenie po menopauzie, może bowiem znacząco obniżać stężenie estrogenu, który zakłóca proces gromadzenia wapnia w kościach. Taniec rozluźnia stawy.

Nieoceniony jest również jego wpływ na naszą krew i naczynia krwionośne. Badania wykazały, że przyczynia się do unormowania poziomu cholesterolu we krwi - zwiększa stężenie HDL i obniża zawartość szkodliwego LDL. Co więcej, redukuje stężenie cukru we krwi i tym samym ułatwia codzienne zmagania z cukrzycą.

Taniec bardzo mocno rozwija wyczucie równowagi i umiejętność balansowania ciałem. Wymaga od nas odpowiedniej dynamiki i elastyczności. Wzmacnia mięśnie stabilizujące ciało, poprawia refleks i koordynację, przez co jesteśmy mniej podatni na kontuzje. Innymi słowy, intensywnie stymuluje centralny układ nerwowy. Korzystnie wpływa też na pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, wrażliwość oraz szybkość myślenia. Badania wykazały, że za sprawą tych czynników taniec aż o 76% zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Podczas tańca czujemy się zrelaksowani i szczęśliwsi. Wynika to ze zwiększonego wydzielania endorfin, które skutecznie redukują stres i objawy depresji, mocno osłabiające układ odpornościowy. Na parkiecie nabieramy większej pewności siebie, jesteśmy wytrwalsi i łatwiej narzucamy sobie dyscyplinę. To sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na innych i lepiej funkcjonujemy w grupie. 

WA

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości