Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233654 odsłony
Salon24 Zdrowie, 20 kwietnia 2017 r.

Znany grzyb może pomóc w leczeniu raka szyjki macicy

617 2 0 A A A
Grzyb Cerrena unicolor ma właściwości prozdrowotne, fot. Wikimedia Commons
Grzyb Cerrena unicolor ma właściwości prozdrowotne, fot. Wikimedia Commons

Znany i często występujący na drzewach grzyb rozkładający drewno może się okazać pomocny w leczeniu raka szyjki macicy. Naukowcy z Lublina odkryli też jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.

Chodzi o grzyb Cerrena unicolor, który przypomina przyrastające do drzewa biało-beżowo-szare muszelki. Rozkłada drewno, a naukowcom znany jest ze swoich licznych właściwości biodegradacyjnych. Dotychczas był wykorzystywany w biotechnologii i przemyśle. Za pomocą enzymów produkowanych przez ten grzyb podejmowano np. próby wybielania jeansów, dodawano go do farb do włosów, wykorzystywano w syntezie barwników.

Badaczki z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS postanowiły sprawdzić, czy enzym produkowany przez ten grzyb - lakazę - da się wykorzystać do innych celów, nie tylko przemysłowych. Badały jego wpływ na komórki nowotworowe raka szyjki macicy.  Okazało się, że enzym ten działał toksycznie na komórki nowotworowe, ale nie szkodził komórkom prawidłowym. Jednocześnie udało się wykazać właściwości przeciwwirusowe lakazy. Prawdopodobnie enzym ten można byłoby stosować też w przypadku innych nowotworów. Na UMCS przeprowadzono już wstępne badania dotyczące linii komórek nowotworowych krwi i czerniaka i są one obiecujące.

Na razie trudno określić jak skuteczna będzie lakaza w leczeniu raka szyjki macicy. Dotychczas przeprowadzano badania in vitro, czyli z wykorzystaniem linii komórkowych. Aby móc mówić o skuteczności działania lakazy w leczeniu nowotworu, należałoby przeprowadzić badania in vivo, czyli na żywym organizmie - najpierw na zwierzętach, a potem badania kliniczne z udziałem ludzi. Dopiero wówczas będzie można stwierdzić, na ile skuteczny i jak silny jest ten czynnik.

Zobacz nagranie wideo:

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości