Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 427 notek 394393 odsłony
Salon24 Zdrowie, 27 lipca 2017 r.

Bezpieczeństwo w górach – jak się przygotować do górskich wędrówek?

171 1 0 A A A
Do wycieczki w góry trzeba się dobrze przygotować. Fot. Pixabay
Do wycieczki w góry trzeba się dobrze przygotować. Fot. Pixabay

Ubranie na zmienną pogodę, wygodne i bezpieczne dla stopy obuwie, woda, jedzenie, mapa, kompas, latarka i telefon , najlepiej z aplikacją umożliwiającą lokalizację - to obowiązkowe wyposażenie turysty wybierającego się na wycieczkę w góry. 

Wycieczki górskie mogą być nieprzewidywalne, dlatego warto wcześniej dobrze się do nich przygotować. Dotyczy to zarówno przygotowania kondycyjnego, jak i dokładnego zaplanowania wędrówki i wyposażenia się w niezbędny prowiant i ekwipunek. 

Zaplanowanie trasy górskiej

Podstawą bezpieczeństwa w górach jest zaplanowanie trasy górskiej. Przy wybieraniu szlaku górskiego należy realnie ocenić swoją kondycję fizyczną. Niekiedy brak przygotowania fizycznego może doprowadzić do zasłabnięcia, poważnych otarć lub kontuzji, których konsekwencje w górach mogą być tragiczne.

Osoby, które po raz pierwszy są w górach, powinny wybrać trasę najłatwiejszą. W przewodnikach turystycznych i na mapach są zamieszczone informacje o stopniu trudności szlaku oraz szacowanym czasie jego pokonania. Przewodnik lub mapę turystyczną warto mieć na wyciecze przy sobie.

Dobrą opcją jest także wyposażenie swojego telefonu w aplikację odnajdującą szlaki turystyczne oraz informującą o warunkach atmosferycznych i ewentualnym zagrożeniu lawinowym na szlaku. Tego typu aplikacje bardzo często dostępne są na oficjalnych stronach parków krajobrazowych. Ponadto, wybierając się w góry, warto pamiętać również o tym, że szczególnie niebezpieczne są samotne wędrówki, dlatego należy wybierać się na nie przynajmniej we dwie osoby.

Prowiant i ekwipunek – co zabrać w góry?

Na szlaku koniecznie musimy mieć butelkę wody (co najmniej jedną na osobę) oraz jedzenie – najlepiej kanapki oraz wysokoenergetyczne batony. Ponadto na szlak należy zabrać: 

  • dostosowane do panujących na szlaku warunków atmosferycznych ubranie, najlepiej sportowe, zabezpieczające ciało przed ewentualnymi obrażeniami, chłodem, wiatrem i wodą
  • buty sportowe, najlepiej trekkingowe – przeznaczone do górskich wędrówek
  • podręczną apteczkę wyposażoną w wodę utlenioną, jałowe gaziki, plastry, maść, łagodzącą obrzęki, środek przeciwbólowy oraz preparat na ukąszenia
  • mapę, kompas i latarkę – mogą przydać się w przypadku zboczenia ze szlaku
  • naładowany telefon komórkowy oraz wpisany w nim numer kontaktowy do GOPR-u (985)

EZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Rozmaitości