10 obserwujących
623 notki
1300k odsłon
12642 odsłony

Kurzajki - zmora basenów. Profilaktyka i leczenie

Brodawkami najłatwiej jest zarazic się na basenie. Fot. Pixabay
Brodawkami najłatwiej jest zarazic się na basenie. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj7

Kurzajki to grudkowate zmiany skórne wywołane przez wirus HPV. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej lub przedmiotami, z których korzystała. Największe ryzyko zakażenia wirusem panuje na basenach. 

Ziołolecznictwo to jeden ze sposobów domowego leczenia kurzajek. Mniszek lekarski i jaskółcze ziele, inaczej glistnik, mają działanie przeciwwirusowe. Wystarczy wyciągiem z łodyg nasączyć wacik i przykładać go w miejscu zmiany na skórze. Oprócz domowych sposobów kurzajki można zwalczać w gabinecie - ciekłym azotem (wymrażanie), laserem lub prądem (elektrokoagulacja).

Jak rozpoznać kurzajkę?

Kurzajki, inaczej brodawki skórne, to grudkowate narośle o szorstkiej powierzchni. Za zakażenie skóry odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV. Kurzajki u dzieci i dorosłych pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach, ale mogą również rozprzestrzenić się także na twarzy lub innych częściach ciała. Brodawki występują w naturalnym odcieniu skóry lub kolorze brunatnym. Po zauważeniu niepokojących zmian skórnych najlepiej udać się do dermatologa. 

Kiedy kurzajka zaraża?

Do zarażenia kurzajkami dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym przedmiotem lub skórą, np. po podaniu dłoni. Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest przez wilgoć, np. na basenie, saunie, hotelowych wykładzinach, sali treningowej, pod prysznicem czy na mokrych ręcznikach. 

Profilaktyka kurzajek

W profilaktyce kurzajek najważniejsza jest higiena osobista oraz unikanie kontaktu z zainfekowanymi przedmiotami i osobami będącymi nosicielami wirusa HPV. Wilgotne środowisko to idealne miejsce do rozwoju brodawczaka ludzkiego, dlatego korzystając z saun czy basenów, zawsze należy korzystać z własnego obuwia ochronnego oraz ręczników. Po treningu dyscyplin sportowych, które ćwiczy się na boso (karate, judo, joga) trzeba dezynfekować stopy. Aby uniknąć zarażenia, nie należy pożyczać butów od innych osób ani nie chodzić boso po dywanach, wykładzinach czy posadzkach, zwłaszcza basenowych.

Czy kurzajka boli?

Zmiany skórne na dłoniach w postaci kurzajek zazwyczaj nie są bolesne. Jeżeli jednak brodawki pojawiają się na stopach, w czasie chodzenia mogą powodować lekki dyskomfort, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. 

Kurzajki – leczenie

Do leczenia brodawek skórnych wykorzystuje się najczęściej kwas salicylowy o wysokim stężeniu – 30 lub 50%. Preparat na kurzajki w postaci płynu, maści, plastrów lub żeli stosuje się miejscowo w zmienione miejsce na skórze. Środki lecznicze złuszczają i zmiękczają zrogowaciały naskórek. Zdarza się, że kurzajki zanikają samoistnie, a w niektórych przypadkach smarowanie preparatami leczniczymi nie wystarcza. 

Usuwanie kurzajek – na czym polega?

Usuwanie kurzajek w gabinecie dermatologicznym może odbyć się na kilka sposobów. Krioterapia to zabieg wymrażania brodawek skórnych za pomocą ciekłego azotu. Inną formą pozbywania się kurzajek jest kuracja laserem CO2. Zabieg precyzyjnie usuwa znamiona skórne, jednak istnieje ryzyko powstania po nim blizny. Elektrokoagulacja polega na niszczeniu kurzajek prądem. 

MB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości