15 obserwujących
828 notek
1912k odsłon
295 odsłon

W upalne dni trzeba pić więcej wody, a starsze osoby powinny pozostać w domu

W upalne dni i w ciepłym klimacie trzeba szczególnie dbać o nawodnienie organizmu. Fot. Pixabay
W upalne dni i w ciepłym klimacie trzeba szczególnie dbać o nawodnienie organizmu. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj9

W czasie upałów organizm wydala więcej wody, należy więc uzupełniać płyny. Osoby starsze i przewlekle chore w gorące dni w ogóle nie powinny wychodzić z domu.

W czasie upału organizm traci więcej wody niż zwykle - wydala ją przez skórę i płuca. - W ciepłym i suchym klimacie ilości wody wydalane z potem mogą dochodzić nawet do kilku litrów dziennie. Straty te muszą być na bieżąco uzupełniane. Dlatego wtedy szczególnie należy pamiętać o regularnym i częstym piciu – mówi dr Ewa Rychlik z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Nie wystarczy kierować się wyłącznie uczuciem pragnienia. - Pragnienie nie jest wiarygodnym sygnałem zapotrzebowania organizmu na płyny; zwykle odczuwamy je, kiedy w organizmie występuje już pewien niedobór wody. Trzeba więc pić także wtedy, kiedy nie odczuwa się pragnienia. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, u których odczuwanie go może ulegać zaburzeniu – dodaje specjalistka. 

Zobacz też: Co jeść w upały?

Na niekorzystne skutki niedoboru wody bardziej narażone są osoby starsze i małe dzieci. Dzieci odznaczają się mniejszą masą ciała i straty wody są u nich relatywnie większe. U osób starszych mniejsza jest procentowa zawartość wody w organizmie i szybciej dochodzi do odwodnienia.

Osoby dorosłe powinny dziennie wypijać co najmniej 1,5 l napojów, a osoby starsze nawet więcej – ok. 2 litrów (zapotrzebowanie na wodę dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 litra dziennie, kobiety – 2 litry). Jednak zalecenia te dotyczą sytuacji, kiedy przebywamy w otoczeniu o umiarkowanej temperaturze.

Konsekwencje niedoboru wody mogą być poważne. - Są to między innymi bóle i zawroty głowy, zaburzenia funkcji poznawczych i motorycznych, zaburzenia elektrolitowe prowadzące do zakłóceń w pracy serca i nerek, zmiany ciśnienia krwi, zaparcia. Poważne odwodnienie, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze otoczenia, grozi udarem cieplnym - wylicza dr Rychlik.

Eksperci zalecają, żeby sięgać głownie po wodę źródlaną lub mineralną. Woda taka dostarcza również elektrolitów, których straty są większe w czasie upałów i musimy je również uzupełniać. 

W czasie upałów starsze osoby nie powinny w ogóle wychodzić z domu. Przegrzanie może doprowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych. Może o być być groźne nawet wtedy, kiedy choroba sercowo-naczyniowa jest stabilna, ponieważ na skutek wysokiej temperatury może dojść do jej zaostrzenia wymagającego interwencji pogotowia ratunkowego lub lekarza – ostrzega prof. Ryszard Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Osoby starsze mogą wyjść na zewnątrz, np. żeby zrobić zakupy, ale jedynie rano lub wieczorem, kiedy jest chłodniej.

Zobacz też: Właściwe nawodnienie organizmu. Co pić i ile pić?

źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości