Umiarkowana aktywność fizyczna jest sposobem na żylaki nóg. Fot. Pixabay
Umiarkowana aktywność fizyczna jest sposobem na żylaki nóg. Fot. Pixabay

Aktywność fizyczna najlepszą prewencją żylaków nóg

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Nieestetyczne i bolesne żylaki nóg to problem ok. 20 proc. populacji. Najlepszą prewencją i leczeniem jest regularna aktywność fizyczna. Na żylaki poleca się nordic walking, spacery, rowerek, pływanie.

Żylaki to choroba układu krwionośnego, skutek niewydolności zastawek żylnych. Zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych są widoczne przez skórę. Czynniki, które sprzyjają powstawaniu żylaków to uwarunkowania genetyczne, ciąża i poród, brak aktywności fizycznej lub praca w pozycji stojącej lub siedzącej. Zakładanie nogi na nogę w trakcie siedzenia nie powoduje żylaków, jednak może się przyczynić do szybszego ich powstawania.

Prawidłowy przepływ krwi w żyłach jest możliwy dzięki dobremu funkcjonowaniu stawów oraz mięśni. Każdy skurcz poszczególnego mięśnia powoduje, że krew przesuwa się w kierunku serca. Jej cofaniu się zapobiegają zastawki żylne. Jeżeli dojdzie do ich uszkodzenia, krew zacznie się cofać lub zalegać w żyłach powierzchniowych. Zalegająca substancja powoduje, że żyły mocno się rozszerzają, co w efekcie tworzy nieestetyczne żylaki na nogach.  

Żylakom nóg skutecznie przeciwdziała aktywność fizyczna. Na żylaki polecane są rytmiczne ćwiczenia, które nie przeciążają stawów oraz nie zmuszają do wykonywania gwałtownych ruchów. Przykładem takiej aktywności jest nordic walking. Spacery z kijkami regulują ciśnienie, usprawniają pracę układu oddechowego i naczyniowo-sercowego, a także poprawiają ruchomość stawów.

Dla osób z żylakami nóg zalecane są również: rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia rozciągające, spacery. W domu można wykonywać np. rowerek; należy położyć się plecami na podłodze, unieść nogi i wykonywać nimi naprzemiennie koliste ruchy. 

Do wykonywania ćwiczeń fizycznych można stosować specjalne, przeciwżylakowe skarpety, pończochy, podkolanówki lub rajstopy. Przeciwdziałają one poszerzaniu się żył, a także zmniejszają widoczne żylaki powierzchniowe. Rajstopy uciskowe można kupić w sklepach bieliźnianych lub medycznych. 

Osoby cierpiące na żylaki nóg powinny unikać chodzenia na wysokim obcasie, zakładania nogi na nogę, długich i gorących kąpieli, nadmiernego opalania, a także noszenia obcisłej bielizny.

Warto też wiedzieć, że nie każdy rodzaj aktywności fizycznej jest polecany dla osób z żylakami na nogach. Niekorzystny wpływ na żyły dolnych kończyn mają wszystkie sporty siłowe, np. podnoszenie ciężarów, gra w siatkę, tenis czy narciarstwo. 

Ściany naczyń krwionośnych uszczelniają i wzmacniają preparaty z diosminą. Tabletki są dostępne w aptekach bez recepty. Leczenie żylaków masażem najlepsze efekty przynosi u osób z jeszcze niezaawansowanymi zmianami na nogach. Masaż leczniczy można także wykonywać profilaktycznie, ponieważ usprawnia on krążenie, łagodzi uczucie ciężkich nóg oraz zmniejsza obrzęki. 

Diagnozowaniem i leczeniem chorób żył zajmuje się lekarz specjalista - flebolog. O wyborze metody leczenia decyduje stan zaawansowania schorzenia, a także indywidualne predyspozycje pacjenta. W ocenie żył oraz przepływu krwi pomocne jest badanie dopplerowskie, czyli USG żył. Niechirurgiczną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia, czyli ostrzykiwanie specjalnym preparatem, który zamyka ściany naczyń krwionośnych. Do zabiegów chirurgicznych należy safenektomia, czyli usunięcie żyły odpiszczelowej. W warunkach operacyjnych przeprowadza się także laserowy zabieg zamykania żylaków.


Zobacz też:


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości