11 obserwujących
641 notek
1381k odsłon
2221 odsłon

Choroba afektywna dwubiegunowa - jak rozpoznać, jak leczyć

Choroba afektywna dwubiegunowa dotyka najczęściej ludzi młodych.
Choroba afektywna dwubiegunowa dotyka najczęściej ludzi młodych.
Wykop Skomentuj21

ChAD to choroba psychiczna trudna w diagnostyce. Stany depresyjne pojawiają się na zmianę ze stanami euforycznymi. Dotyka głównie ludzi młodych. Nieleczona może zrujnować życie.

Choroba afektywna dwubiegunowa może mieć wiele nazw: zaburzenia afektywne dwubiegunowe, psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia. Zagrożonych nią jest 2-3 procent populacji, a spektrum tej choroby - ma nawet 5 proc. populacji. Na chorobę afektywną dwubiegunową chorują równie często kobiety, jak i mężczyźni. Przyczynia się do poważnych, negatywnych konsekwencji we wszystkich aspektach życia chorego (funkcjonowanie społeczne, rodzinne, zawodowe, kondycja ekonomiczna, możliwość realizowania swojego potencjału intelektualnego).

U każdego rozwija się inaczej, dlatego jest często trudna do zdiagnozowania, ale zawsze charakteryzuje ją występowanie dwóch przeciwstawnych stanów: przygnębienia (depresji) i nadmiernej aktywności (manii). Pomiędzy tymi fazami zwykle obserwuje się okresy remisji, czyli stan bez objawów lub z objawami dyskretnymi. Dla odróżnienia - depresja nazywana jest chorobą afektywną jednobiegunową.

Fazy choroby afektywnej dwubiegunowej

  • Choroba afektywna dwubiegunowa - faza depresyjna

Trwa nawet kilka miesięcy. Pacjent jest przygnębiony, widzi wszystko w czarnych barwach. Ma poczucie niskiej wartości. Nie ma chęci do pracy, nauki, robienia czegokolwiek. Wtedy pojawia się przysłowiowe leżenie i gapienie się w sufit. Brak mu koncentracji, wolno myśli, zapomina. Przestaje o siebie dbać. Odsuwa się od rodziny i znajomych. Cierpi na zaburzenia snu. Przestaje jeść lub przeciwnie - kompulsywnie się objada. Może mieć myśli samobójcze.

  • Choroba afektywna dwubiegunowa: faza hipomaniakalna

Pojawia się odwrócenie stanu. Trwa zwykle około tygodnia-dwóch. Osoba bez wyraźnego powodu emanuje radością, ma niespożytą energię. Łatwo nawiązuje kontakty towarzyskie, chce być w centrum zainteresowania. Podróżuje, robi nieprzemyślane zakupy. Często chorzy są wtedy bardzo dynamiczni, kreatywni, osiągają największe sukcesy zawodowe.

  • Choroba afektywna dwubiegunowa: faza manii

Osoby w manii zachowują się lekkomyślnie, ryzykownie. Wraz z nasileniem objawów zmniejsza się zdolność racjonalnego myślenia. Sięgają po narkotyki, przypadkowych partnerów seksualnych. Osoby w manii mają wysoką samoocenę, poczucie bycia kimś wyjątkowym. Rzucają pracę, albo biorą na siebie zbyt wiele. Zaciągają kredyty, robią duże zakupy. Nie znoszą sprzeciwu. Jeśli ktoś próbuje się postawić, stają w ostrej kontrze.

image
U niektórych chorych na ChAD występuje skłonność do agresji.
  • Choroba afektywna dwubiegunowa: faza remisji

Remisja to stan, w którym pacjent jest wolny od objawów, bądź są one nasilone w znacznie mniejszym stopniu niż dotychczas. Mimo, że to stan całkowicie nieutrudniający życia, to pacjent powinien w dalszym ciągu konsultować się ze specjalistami oraz przyjmować odpowiednie preparaty, aby nie doszło do nawrotu choroby dwubiegunowej.

U niektórych osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową depresja i mania występują łącznie. Określa się je wtedy jako epizody mieszane. Stan ten najczęściej charakteryzuje się nadmiarem energii, gonitwą myśli, a jednocześnie tendencjami samobójczymi.

Dwubiegunówka - skąd się bierze

Stwierdzono, że to uwarunkowania genetyczne decydują o skłonności do zapadania na tzw. dwubiegunówkę. Zatem jeśli ktoś w rodzinie miał zaburzenia psychiczne, to z dużym prawdopodobieństwem wystąpią one w następnych pokoleniach. Ryzyko to wynosi nawet 75% jeżeli choroba wystąpiła zarówno u ojca, jak i u matki.

Możliwe też, że ChAD powstaje w związku z nadmiarem lub niedoborem jednego z trzech neuroprzekaźników (noradrenalina, serotonina lub dopamina). Są one odpowiedzialne za transport impulsów nerwowych w mózgu i mają duży wpływ na nasze samopoczucie.

Inny powód to mikrouszkodzenia mózgu odpowiedzialne za impulsy nerwowe. Nie bez znaczenia jest także tryb życia: długotrwały stres, brak snu, nagły wstrząs psychiczny, trauma, nadużywanie środków psychoaktywnych - mogą spowodować uaktywnienie się stanów maniakalno-depresyjnych.

Na tę chorobę często zapadają ludzie młodzi, dlatego trudno się zorientować, które z zachowań jest efektem zaburzenia, a które "młodzieńczej fantazji". Z reguły ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia i potrafi całkowicie je zniszczyć. Jeśli już uda się zdiagnozować ChAD, to w terapię takiej osoby musi włączyć się cała rodzina, bowiem chory leki będzie musiał brać już przez całe życie i do końca pozostawać pod opieką specjalisty.

Niezmiernie ważna w przypadku nawrotów choroby afektywnej dwubiegunowej jest stała czujność i obserwacja występowania myśli i/lub tendencji samobójczych u pacjenta oraz towarzyszących im innych objawów. Próby samobójcze, w zależności od metod badawczych, podejmuje 15–50% pacjentów, a około 15% popełnia samobójstwo.

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości