Łupież pstry na plecach jest zaraźliwy szczególnie w lato.
Łupież pstry na plecach jest zaraźliwy szczególnie w lato.

Łupież pstry. Przyczyny i leczenie tajemniczych plam na skórze

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Plamy na skórze klatki piersiowej i swędzenie - to objawy łupieżu pstrego. Wbrew pozorom, nie chodzi o chorobę naskórka głowy. Jak poradzić sobie z łupieżem pstrym? 

Co to jest i jak wygląda łupież pstry 

Gdy słyszymy o łupieżu pstrym, od razu na myśl przychodzi skóra głowy. Tymczasem schorzenie dotyczy zdrowej skóry, najczęściej klatki piersiowej lub pleców. To te części ciała zarażane są grzybem drożdżopodobnym, a ich charakterystyczną cechą są plamki na skórze. Nazwa łupież "pstry" powstała od brunatnego koloru na zdrowej skórze. 

Łupież pstry - jakie są przyczyny zmian na skórze?

Łupież pstry rozwija się na skutek obniżonej odporności organizmu. Podatni na działanie łupieżu pstrego są chorzy na cukrzycę, bóle żołądka i jelit, kobiety w ciąży lub osoby, którym brakuje witamin. Bardziej narażone na działalność grzybicy skóry są osoby młode. Łupież pstry potrafi się rozprzestrzenić na ciele w ogromnych rozmiarach. 


image
Łupież pstry to nie jest zwykły łupież na skórze głowy. 

Objawy łupieżu pstrego na plecach, głowie i twarzy

Najczęściej pierwszym objawem łupieżu pstrego są jasne plamki na klatce piersiowej i plecach, czasem na szyi czy głowie. Objaw ten jest często lekceważony. Plamy przybierają różne odcienie - mogą być żółte, brunatne, różowe, czerwone lub brązowe, przypominając opaleniznę. Plamki swędzą, często pieką i powodują, że w zarażonych miejscach skóra staje się szorstka i tłusta. Mają średnicę 4 milimetrów, nieregularne kształty i mogą układać się w różne wzory. Najgorsze jest to, że w okresie letnim chorzy na łupież pstry nie opalą plam. Miejsca, w których są plamy, będą po prostu jaśniejsze od innych części ciała. Inne objawy łupieżu pstrego to nadmierne pocenie się oraz zmiany w organizmie, które zachodzą na skutek przyjmowanych leków.

Czy łupież pstry jest zaraźliwy?

Niestety łupieżem pstrym stosunkowo łatwo się zarazić. Gdzie można się nim zarazić? Grzyby możemy złapać podczas kąpieli w rzekach lub jeziorach - tam, gdzie jest stosunkowo wilgotno w czasie słonecznej pogody. Zarażeniu się łupieżem pstrym sprzyjają również często wizyty w solariach i gabinetach masażu. Złą wiadomością dla pacjentów jest fakt, że łupież pstry, nawet leczony, może powracać na skórze. 

Leczenie łupieżu pstrego - maści, szampon i leki

Z powodu nawrotów choroby, leczenie łupieżu pstrego należy do przypadków ciężkich i długotrwałych - należy poświęcić nawet kilka lat, by pozbyć się uciążliwych plam skórnych. Profilaktyka znacznie się wydłuża, jeśli chory ma tendencję do nadmiernego pocenia się. Badania u dermatologa wykonuje się za pomocą tzw. lampy Wooda, dzięki której można określić stopień zarażenia się grzybem. 

Walkę z łupieżem pstrym podejmuje się głównie za pomocą leków doustnych. Są to: ketokonazol i silniejsze preparaty antygrzybicze - itrakonazol oraz flukonazol. Nie wolno stosować ich przez kobiety w ciąży i matki, karmiące piersią. Należy dbać szczególnie o higienę skóry i korzystać z szamponów, zawierających ketokonazol. Dozwolone są inne środki antygrzybiczne takie jak specjalistyczne maści na łupież pstry. Warto pamiętać o połączonym leczeniu skóry głowy i miejsc, zarażonych łupieżem pstrym. Tylko taka terapia ma szansę długotrwałego powodzenia. Do mycia się zalecane jest mydło, które zawiera kwas salicylowy.


image
Jedną z form leczenia łupieżu pstrego jest dieta bogata w witaminę D. 

Na zdrowie skóry wpływ ma nasza dieta. Warto spożywać posiłki bogate w witaminę D, żelazo, cynku, żelaza i unikać tłustych potraw. Palacze z łupieżem pstrym powinni zrezygnować z sięgania po papierosy, bowiem wzmagają one chorobę skóry. Łupież pstry nie jest zaraźliwy w takim stopniu, jak grzybica stóp lub paznokci. 



źródło: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości