Blog
blog prawicowo-narodowy
Pogodny
Pogodny dawniej Mikker
27 obserwujących 483 notki 604850 odsłon
Pogodny, 6 lipca 2018 r.

Rudka Kozińska, czyli ukraińskie mataczenie

546 4 0 A A A

Temat  ludobójstwa wołyńskiego jest ostatnio na Salonie passe, albo po prostu sam autor czyli Mikker, innej drogi nie ma, albowiem informacja o tym, że Kancelaria Prezydenta Dudy ma gdzieś pamięć pomordowanych Kresowian, co wypomniał zresztą gorzko prezydentowi  ks. Isakowicz-Zaleski, a co wkleiłem pod tytułem "Czy prezydent Duda dba o Kresowian"  potraktowano jednak z buta jako temat mało istotny.  Wieść o tym, że rząd PiS ignoruje 70 tys. podpisów Polaków w sprawie ekshumacji w Jedwabnym - podobnie.  Rozumiem więc, że i ta informacja przejdzie bez echa, chociaż przed nami kolejna rocznica ludobójstwa wołyńskiego... Cóż, poprawność polityczna zobowiązuje :))) Nie po to zaproszono do Polski ponad 1,5 mln Ukraińców aby im teraz psuć humor jakimś tam Wołyniem, bo a nuż się zdenerwują i nie zechcą więcej przyjeżdżać i u nas pracować?


"Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko weźmie udział w uroczystościach poświęconych 75. rocznicy konfliktu ukraińsko-polskiego na Wołyniu – poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie.

Strona ukraińska organizuje te uroczystości w piątek, tuż przed obchodami 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej, które strona polska zaplanowała w tym regionie w sobotę i niedzielę, 7 i 8 lipca.

Według ukraińskiego IPN uroczystości z udziałem Rozenki odbędą się we wsi Rudka Kozińska niedaleko Łucka. Będzie w nich także uczestniczył m.in. prezes IPN Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz. 

"Przypominamy, że 9 lipca 1943 roku 300 uzbrojonych ludzi, przeważnie Polaków, spaliło w ciągu kilku godzin we wsi Rudka Kozińska 70 gospodarstw z ponad 200 budynkami. Spalono tam także i rozstrzelano 17 osób. Od razu po Rudce Kozińskiej całkowicie spalono wieś Sokół, a następnie częściowo zniszczono wsie: Dorosyn, Zaleśce, Lubcze, Tychotyn i Baszowa" - głosi komunikat ukraińskiego IPN. 

Historyk z polskiego IPN prof. Mirosław Szumiło podkreślił w komentarzu dla PAP, że "sprawa Rudki Kozińskiej nie jest bliżej rozpoznana przez polskich historyków i wymaga dokładnego sprawdzenia i weryfikacji w źródłach". 

"Ukraińcy czerpią o tym informacje ze źródeł niemieckich lub sprawozdań UPA (wiarygodność tych ostatnich może być wątpliwa). Zakładamy jednak, że faktycznie doszło do takiej akcji niemieckiej policji 9 lipca 1943 r., w której w tym czasie służyli też Polacy. Po ucieczce wiosną 1943 r. 4 tys. ukraińskich policjantów ze służby dla Niemiec do lasu (do UPA), okupanci niemieccy zaczęli werbować do swojej policji Polaków z Wołynia. W tym czasie trwały już (od lutego 1943 r.) mordy nacjonalistów ukraińskich na Polakach. Część Polaków zgłaszała się do służby w policji niemieckiej szukając okazji do zemsty na Ukraińcach. Jednakże działali oni pod komenda niemiecką i za ich udział w popełnianych zbrodniach odpowiedzialność ponosi okupant niemiecki, a nie społeczeństwo polskie" - podkreślił Szumiło. 

Jak dodał polski historyk IPN, Armia Krajowa w pacyfikacji Rudki Kozińskiej nie uczestniczyła, więc wydarzenia tego nie można zestawiać z zorganizowaną antypolską akcją Ukraińskiej Powstańczej Armii, w której mordowano całe wioski. "Również liczba ukraińskich ofiar w Rudce Kozińskiej (17 osób) jest nieporównywalna z zagładą całych polskich wsi dokonywaną przez UPA" - zaakcentował. "

PAP

w całości za fakty.interia.plOpublikowano: 06.07.2018 10:17.
Autor: Pogodny
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Map

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Może i trzeba być cicho przy trumnie, ale czy wypada kiedy za zmarłym ciągnie się...
  • Gdyby Romero żył to rozwaliłby sobie głowę o nagrobek. Żadna kobieta by mu wtedy nie...
  • @frank_drebin  "Mistrza" Antczaka pan zapewne zna, ale gdyby nie to koniecznie, choćby dla...

Tematy w dziale Polityka