zenjk zenjk
188
BLOG

Rody słowiańskie i polskie

zenjk zenjk Kultura Obserwuj notkę 7

Rody słowiańskie i polskie

Tak jak pisałem wcześniej w dziejach Polski interesuje mnie okres wczesno-słowiański do czasu utraty suwerenności w roku 966.

Do czasów późniejszych sięgam tylko po to, aby zauważyć zjawiska, które przetrwały kataklizm narzucenia obcej kultury semicko-chazarskiej wraz z religiami judeo-chrześcijańskimi i feudalizmem.

Takimi niezwykle ważnymi stałymi zjawiskami kulturowymi są wszystkie zdarzenia tyczące rodziny.

Niewątpliwie zmieniały się one pod wpływem obcej religii, ale nie utraciły całkiem charakteru słowiańskiego.

Warto tutaj zauważyć, że zakładanie rodziny dopiero od niedawna w kulturze słowiańskiej wiązane jest z zauroczeniem, zakochaniem, miłością, itp.

Dawniej założenie związku małżeńskiego mało na celu:

1. Nawiązanie koligacji rodzinnych z inną wpływową rodziną;

2. Umocnienie rodu poprzez jak najszybsze urodzenie zdrowego potomka, najlepiej płci męskiej, jednak córka też opłacała się rodzicom, bo otrzymywali zapłatę od męża za dobrze wychowaną żonę;

3. Zapewnienie córce stabilnej przyszłości.

Szczególnie w bogatych rodzinach starano się poprzez koligacje rodzinne umocnić majątki, dlatego często zdarzały się małżeństwa starszych bogatych mężczyzn z młodymi dziewczynami z bogatych rodów, oraz małżeństwa starszych bogatych wdów z młodymi przedsiębiorczymi mężczyznami.

Małżeństwo było dobrze przemyślaną inwestycją finansową, więc rozejścia były rzadkie, raczej sprawę małżeństw niedobranych załatwiano innymi sposobami przez poszukiwanie miłostek na boku.

Małżeństwo i rodzina było zbyt ważną instytucją społeczną, aby zrywać je z powodu fanaberii.

-


zenjk
O mnie zenjk

spokojny - zdziwiony

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura