Nic nowego pod słońcem
prawda boli?!
3 obserwujących
530 notek
99k odsłon
  66   0

Czy świat się zmienia?

Czy świat się zmienia?

Odpowiedź na to pytanie jest ważna zanim przejdzie się do pytania:

Jak świat się zmienia?

tzn. jakimi sposobami i w jakim kierunku.

O zmienności świata mówimy głównie z antropocentrycznego punktu widzenia uznając władzę człowieka zmieniania i oceniania zmian rzeczywistości.

Nie jesteśmy w stanie całkowicie dostrzec zmian tworzonych przez inne gatunki i innych zmian samoczynnych.

Nie wiemy też jak inne gatunki oceniają zmiany świata - czy oceniają, czy może się tylko adaptują?.

Zmiany świata z antropocentrycznego punktu widzenia analitycznie biorąc zachodzą w dwóch sferach kantowskich: bytu i powinności - lub bardziej neutralnie (bez drylu pruskiego, niemieckiego) w naturze i kulturze.

W sferze bytu lub natury są rzeczy stałe nazywane stałymi fizycznymi, chemicznymi określone odpowiednimi prawami fizycznymi, chemicznymi, wzorami fizycznymi i chemicznymi (fizykochemicznymi).

W tej sferze zmiany zachodzą samoczynnie przez kolizję czynników naturalnych, np. piasku rzucanego przez wiatr na skały, wody skapującej w to samo miejsce latami, itp.

W tej sferze też w organizmach żywych dochodzi do zmian genetycznych przypadkowych, gdzie przeżywają najlepsze kombinacje, najbardziej przystosowane do aktualnych warunków zewnętrznych.

W sferze powinności lub kultury zmiany są chyba szybsze, tyczą reguł ekonomicznych, moralnych i prawnych.

W tej sferze zmiany mogą być tworzone i wprowadzane z użyciem rozumu, rozsądku ludzkiego - czasem wydaje się, że w tych zmianach jest więcej cwaniactwa niż sprytu.

Zmiany cykliczne roczne świata są zauważalne - wynikają ze zmian zachodzących w skali astronomicznej.

Nie wiadomo, czy ziemia jako planeta podlega innym cyklom astronomicznym (cykl plam na słońcu - 11 lat), np. cykle galaktyczne, w tym obrót naszej własnej Galaktyki.

Nie wiadomo, jak na zmiany w ludzkiej skali wpływają zmiany w świecie mikro, tj. kwantowym - mało prawdopodobne, ale możliwe jest uporządkowanie w tej skali.

Czy istnieje jakiś trend (rosnący, malejący - porządkowanie, dekompozycja) zmian świata?

-


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale