Blog
w koło Macieju
zetjot
33 obserwujących 4128 notek 1463897 odsłon
zetjot, 9 maja 2017 r.

Czemu służy zbitka "PO-PIS" ?

163 1 0 A A A

Często pojawia się w mediach zbitka “PO-PIS”, mająca w zamiarze sens pejoratywny.

Inaczej niż kilkanaście lat temu, kiedy hasło to miało wydźwięk pozytywny, teraz niesie przekaz negatywny skierowany do młodych wyborców, nie znających niuansów podziałów politycznych a nastawionych negatywnie wobec systemu.


Zbitka ta, po pierwsze, adresowana jest do sił antysystemowych i zwrócona jest przeciwko PISowi, sugerując jego systemową jednorodność z PO, po to by wbić klin między siły antysystemowe. To że przy okazji wymienia się PO, nie jest dla macherów istotne, bo nie są emocjonalnie związani z PO, traktując ją instrumentalnie jako narzędzi walki z PISem. Rezygnują więc świadomie z bezsensownej próby poprawiania wizerunku PO w ich oczach, licząc na szkody wyrządzone PISowi.


Po drugie, zbitka ta kamufluje istotę konfliktu spoleczno-politycznego, który rozgrywany jest na płaszczyznie między układem postkomunistycznym a siłami antysystemowymi, ukrywając ten konflikt pod etykietką rywalizacji między PO a PIS. Układ postkomunistyczny zostaje w ten sposób zamaskowany. Temu towarzyszy cała bogata narracja, po częśći prawdziwa, ale na tym chwyt polega, że obie strony korzystają na konflikcie, marginalizując pozostałych uczestników sceny politycznej.


Po trzecie, ten kamuflaż ma sprawiać wrażenie, że PO ma status siły równie niezależnej co PIS, choć PO jest tylko wydmuszką polityczną powołaną do reprezentacji interesów grupowych układu i do spełniania roli narzędzia zwalczającego PIS.


To takie małe ostrzeżenie dla przypadkowych użytkowników tej zbitki.

Opublikowano: 09.05.2017 21:30.
Autor: zetjot
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Jednym z ulubionych modeli tworzenia fikcyjnych scenariuszy społecznych jest budowanie domu od...
  • USA ma klientów jak i sojuszników w skali globalnej i detalami się nie kłopocze.
  • Lubię cytować wypowiedź fizyka społecznego: "Jedną z cech zachowania zbiorowego które...

Tematy w dziale Polityka