Blog
w koło Macieju
zetjot
41 obserwujących 4581 notek 1635867 odsłon
zetjot, 4 grudnia 2018 r.

Hasło - "Rydzyk", odzew - "biznesman"

706 44 0 A A A

Głupota jest z jednej strony irytująca, z drugiej jednak dość zabawna. Jest efektem działania mózgu w określonym trybie i wpadania w pewne pułapki myślenia.  Takim modelowym przykładem jest reakcja na działalność ojca Rydzyka, którą często można obserwować na forum s24 i nie tylko . 

Mózg kocha działać w trybie automatycznym generowanym przez emocje powiązane z pewnymi stereotypami. To jest tak zwany tryb w systemie 1 nie wymagającym refleksji, która jest niezbędna w systemie 2. Zabawną więc jest rzeczą obserwować niektórych, jak reagują na hasło "Rydzyk". Dzieje się tak szczególnie w przypadku lewactwa, które jest emocjonalnie zafiksowane na niechęci wobec Kościoła. Są różne osobiste, nerwicowe przyczyny owocujące niechęcią wobec tej instytucji i jej przedstawicieli. Gdy więc pada hasło "ojciec Rydzyk" system reaguje automatycznie, kojarzy z Kościołem i usiłuje znaleźć argumenty uzasadniające tę niechęć wobec tego przedstawiciela Kościoła. Zastanawianie się nad prawdziwymi przyczynami niechęci akurat do ojca Rydzyka wmagałoby zbyt dużego nakładu niezbyt przyjemnej refleksji, więc system działa w trybie automatycznym i moduł interpretacyjny w mózgu dostarcza najbliższego emocjonalnie uzasadnienia, które pasuje do ramy ideologicznej danego człowieka, w tym przypadku ramy lewackiej. Lewactwo nie badzo lubi biznes, który jest sterreotypowym chłopcem do bicia dla lewactwa, więc uwaga zostaje przekierowana z Kościoła na biznes i na hasło "Rydzyk" pada automatyczny odzew "biznesmen". 

Hasło przechwytuje następnie system 2 i stara się dostarczyć wyjaśnień zgodnych z tą pierwotną, automatyczną interpretacją - a to jeździ maybachem lub lata helkopterem, bo to przynależy do wizerunku biznesmena, potem wchodzi w konszachty z rządem, by wydębić dotacje na swoje podejrzane biznesy, lub też narzuca rządowi swoją ideologię ( a w tym przypadku odzew może się zmienić i brzmieć - "politykier".). Automatyczny trub uwalnia biedaka od potrzeby merytorycznej analizy działań ojca Rydzyka i instytucji przez niego zakładanych i promowanych, bo to byłoby niewygodne i niezgodne z emocjonalnym stereotypem...

Opublikowano: 04.12.2018 12:38.
Autor: zetjot
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Robert.Knapik  To jest odrobinę bardziej skomplikowana kwestia i na szczęście, tylko w...
  • @AE911truth.org  Bez takich "głupków" Polaków dawno by już nie było. Jest coś takiego jak...
  • @Robert.Knapik  No, ale Eurazja to nie jest pomysł kompatybilne z NATO, którego częścią...

Tematy w dziale Społeczeństwo