1 obserwujący
35 notek
63k odsłony
6693 odsłony

"Słoneczne dachy" - nowy program dofinansowania modernizacji energetycznej domów

We Wrocławiu znajduje się największa miejska rozproszona elektrownia PV na 35 blokach  Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, fot. wroclaw.pl
We Wrocławiu znajduje się największa miejska rozproszona elektrownia PV na 35 blokach Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, fot. wroclaw.pl
Wykop Skomentuj15

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rusza z pilotażowym programem "Słoneczne dachy", adresowanym do mieszkańców bloków. Na początek 100 mln zł  trafi do poznańskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych. 

Chodzi o to, by monitoring, oświetlenie korytarzy, zasilanie klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenie wokół budynków było zasilane z baterii słonecznych. Mieszkańcy będą mogli otrzymać na ich montaż tani kredyt, którego spłata ma być dla nich mało uciążliwa. Po spłacie kredytu mają oszczędzać na rachunkach za prąd. O dotacje mogą ubiegać się spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty, nie osoby fizyczne.

Spłata pożyczki ma być rozłożona na taki okres, aby raty równały się oszczędnościom na zakupie energii elektrycznej uzyskiwanym dzięki instalacji PV. W efekcie mieszkańcy bloków mają nie odczuć zmian na rachunkach za prąd w ciągu spłaty kredytu (ceny nie wzrosną, a oszczędności będą pokrywać raty), a następnie oszczędzać na dużo niższych opłatach za prąd w częściach wspólnych budynków.


Program "Słoneczne dachy"


Nabór wniosków do programu ruszył 1 marca. Dofinansowanie – na zakup i montaż mikroinstalacji PV o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW – będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku). To stawki niższe od dostępnych na rynku pożyczek i kredytów dla wspólnot i spółdzielni. Pożyczką z WFOŚiGW będzie można sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

- Narodowy Fundusz przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu – powiedział szef NFOŚiGW Piotr Woźny.

- W nowym programie będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów – powiedziała prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Pożyczka przewiduje dwie części:

1) instalacje fotowoltaiki (lub innego źródła OZE), na co przeznaczonych będzie 80 mln zł, z czego NFOŚiGW, po zakończeniu spłaty pożyczki, umorzy 10 proc. kwoty pożyczki;

2) poprawę efektywności energetycznej budynku, na co przeznaczonych zostanie 20 mln zł, a WFOŚiGW po spłaceniu tej części umorzy beneficjentom 15 proc. wartości pożyczki. Z obu części będzie można skorzystać łącznie lub osobno.

Program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki. Prezes WFOŚiGW w Poznaniu przewiduje jednak, że beneficjenci będą sięgać po pożyczki w wysokości do 8 mln zł, ponieważ wówczas będą mogli skorzystać z najwyższego poziomu umorzenia. Łączna kwota umorzenia dla jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 800 tys. zł. 

Wniosek wypełnia się przy użyciu Generatora Wniosków, który jest dostępny na stronie internetowej WFOŚiGW w Poznaniu: generator.wfosgw.poznan.pl od 1 marca 2020 r. do wyczerpania puli środków.

Aby uniknąć błędów czy odrzucenia wniosku przed przystąpieniem do wypełniania formularza należy zapoznać się z dostępną na stronie „Instrukcją przygotowania wniosku wraz z załącznikami”.

Program "Słoneczne dachy"


Objęte finansowaniem w programie "Słoneczne Dachy" instalacje fotowoltaiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty i być zgodne z normą. Przed montażem musi być zrobiona ekspertyza techniczna dachu.

Zastosowane urządzenia nie powinny zostać wyprodukowane wcześniej niż 24 miesiące przed montażem. Minimalny uzysk energii ma wynosić co najmniej 900 kWh z kW w skali roku. 

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną powinna ponadto spełniać wymagania m.in. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustaw Prawo budowlane i Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

"Słoneczne dachy" to odpowiednik programu „Mój prąd” dla mieszkańców bloków. Docelowo ma objąć całą Polskę. Jak twierdzi NFOŚiGW, żywotność instalacji to około 25 lat, a inwestycja zwraca się już po siedmiu. 


Zobacz też: Fotowoltaika dla mieszkańców bloków - jak to działa 


ja


Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka